Zemědělci bijí na poplach. V českých obchodech se masivně prodává máslo, se kterým se děly nehezké věci

Pokud si dnes v některém z českých obchodů koupíte máslo, je bohužel slušná pravděpodobnost, že dostanete kus, který už je rok starý a navíc ještě rozmražený. Obzvlášť pokud se prodává v nějaké zajímavé akci. Na ně přitom lidé v současné době drahých potravin slyší a snaží se využít atraktivní nabídky.

Jak poznat dobré máslo

Na problém upozornil Zemědělský svaz, kterému se nezamlouvá, že české řetězce využily příležitost a skoupily vyřazené zboží ze skladů hmotných rezerv Evropské unie. V těchto skladech se pochopitelně musí potraviny pravidelně obměňovat. Ty vyřazené pak mohou skončit právě na pultech obchodů. V tomto případě se znovu potvrzuje, že na českého spotřebitele si zahraniční řetězce dovolí opravdu leccos.

Kromě toho, že je dané máslo rok staré, navíc ještě prošlo procesem zamražení a následného rozmražení. Řetězce do značné míry hřeší na to, že český zákazník se v máslech zase tolik nevyzná.

Platí přitom, že tu existují dvě kategorie másla, které se liší zejména datem spotřeby. Tou první je je čerstvé máslo, jehož trvanlivost je pouhých dvacet dní od data výroby. Druhou je potom obyčejné máslo, u kterého však zákazník nepozná, kdy bylo vyrobeno a zda náhodou neprošlo procesem zamražení.

Foto: Shutterstock

Češi kupují podle ceny

Jak ale takové špatné máslo poznat? Jako výchozí bod nám mohou posloužit právě čerstvá másla od českých výrobců. Podívejte se, kolik za ně chtějí. Pokud je potom vedle obyčejné máslo, které se prodává výrazně levněji, třeba o polovinu, je docela dost pravděpodobné, že jde o rozmražené máslo ze státních rezerv.

Nejde přitom o ojedinělou záležitost. Potravinové rezervy udržují všechny evropské státy. A jak se ukazuje, v případě výměny rády posílají staré zboží právě do České republiky, kde si vždy najde odbyt. Zde jsou totiž zákazníci velmi citliví na cenu, a pokud mají možnost koupit levnější máslo, takřka vždy po něm sáhnou. Taková másla také obvykle pocházejí z cizích zemí, jako je třeba Německo, Nizozemsko nebo i Polsko.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.