Zažloutlé spáry v koupelně vyčistíte jedním tahem. Je na to speciální postup hotelových uklizeček

Za špinavými spárami v koupelně stojí plísně. Ty vznikají kvůli vodě, která se v nich zadržuje, vysoké vlhkosti a nedostatečnému odvětrávání. Jak spáry jednoduše a dokonale vyčistit a co udělat proto, aby se plísně v koupelně netvořily?

Prací gel

Napusťte litr vody a do něj nalijte 5 polévkových lžic pracího gelu. Důkladně promíchejte, přelijte do rozprašovače. Spáry směsí postříkejte a pusťte se do staré osvědčené klasiky, jak si ji všichni pamatujeme. Do ruky popadněte kartáček na zuby a spáry vydrhněte. Poté nechte směs ještě čtvrt hodinky působit a můžete spáry otřít vlhkým hadrem.

Citronová šťáva a jedlá soda

Na těchto dvou ingrediencích není nic až tak zajímavého, citronem a sodou se dá vyčistit kde co. Nicméně pokud chcete vyčistit spáry dokonale, zkuste si připravit ještě rafinovanější směs. Budete potřebovat 70 ml citronové šťávy, půl skleničky jedlé sody, lžíci hořčice a lžičku zubní pasty. To vše rozmíchejte v litru vody. Následně nastříkejte rozprašovačem na spáry. Počkejte půl hodiny a potom důkladně opláchněte teplou vodou.

Peroxid vodíku

Vodu a peroxid vodíku smíchejte v poměru 2:1. Nalijte do rozprašovače, nastříkejte na postižená místa a nechte 15 minut působit. Následně opláchněte teplou vodou.

Foto: Shutterstock

Prevence vzniku plísní

Plísně zapříčiňují problémy s dýcháním (rýma, ucpaný nos, kýchání), zhoršují alergie a mohou zapříčinit i slzení očí. Proto je doma nechceme. Jak zabránit jejich vzniku?

Po každém delším použití koupelny zapněte větrák, máte-li okno, tak také pravidelně a dostatečně větrejte. Můžete si navíc pořídit odvlhčovač vzduchu, a to zejména v případě, že v koupelně také sušíte prádlo. Na toaletě a v koupelně se raději vyhněte kobercům a koberečkům.

Při úklidu používejte dezinfekční prostředky určené k hubení plísni a hub v koupelně. Po koupání otřete vanu, po sprchování stěny sprchové koutu, případně i závěs. Pokud je pratelný, pravidelně ho perte. Nenechávejte nikde povalovat vlhké ručníky nebo vlhčené ubrousky a každý den vynášejte koš s hygienickými potřebami.  

A poslední dobrá rada na závěr? Až si budete dělat novou koupelnu, zvolte tmavé spáry. Možná, že v nich trocha plísně bude, proto je také jednou za čas vyčistěte, ale nepůjde to vidět. A co oči nevidí, srdce nebolí.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.