Začíná přituhovat. Lidem má v zimě stačit topení už jen na 12 stupňů, tak to bude těžké

Nedostatek plynu v Evropě je stále reálnější variantou, která nás na podzim a v zimě může postihnout. Nepřekvapí tak, že už se připravují plány na to, jak toto období překlenout. Ukazuje se, že to nebude jednoduché. Například Německo představilo aktualizované plány, které jsou ještě tvrdší než ty, se kterými se počítalo dosud a z nichž vychází například i Česká republika.

V práci se neohřejeme

V Německu už dokonce začalo platit nařízení o úsporách energií. To mimo jiné určuje, že veřejné budovy se budou vytápět maximálně na 19 stupňů. To nicméně není všechno. Tato teplota bude platit pouze tam, kde lidé nepracují manuálně, ale pouze sedí.

Právě od fyzické činnosti se bude odvíjet i teplota vytápění. U fyzicky náročnějších profesí má stačit pouhých 12 stupňů, což už je skutečně velmi málo. Také platí, že vůbec se nebude topit ve vstupních halách, chodbách, ale třeba i v čekárnách na úřadech.

Opatření k úspoře energií jdou ale ještě dále. Například majitelé bazénů mají zakázánu vyhřívat je plynem nebo elektřinou. To by se však nemělo týkat veřejných bazénů, ale pouze těch soukromých, které mají lidé doma.

Foto: Shutterstock

Omezení i v domácnostech

Je poměrně jasné, že podobná opatření bude nutné zavést také v České republice. Ta je totiž z hlediska plynu plně závislá právě na benevolenci Německa. V případě nedostatku se očekává solidarita, avšak těžko si ji představit, pokud by u nás neplatila podobně tvrdá pravidla.

Ta se zatím uplatňují hlavně na veřejnou sféru, avšak podle řady odborníků bude nutné omezit i vytápění v domácnostech. O tom už se také mluví, přičemž byty by mohly být vytápěny maximálně na 18 stupňů. Nakonec ale i to může být neudržitelné, a tak bude třeba topit ještě méně. Potom skutečně přijdou vhod svetry, o kterých se v této souvislosti tolik mluví.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.