Vyzkoušejte prívarok. Skvělé a jednoduché jídlo za pár korun, ideální do dnešní doby

Pokud hledáte ideální jídlo do této doby, které vás nebude stát celou výplatu a budete si na něm moci pochutnat, zkuste najít inspiraci u našich východních sousedů. Ideálním jídlem je prívarok. Tato „specialita“ je připravená podobným způsobem jako české moukou zahuštěné omáčky.

Specialita jménem prívarok

I když se nejedná o jídlo, které budete hledat v michelinských restauracích, dokážete si na něm náležitě pochutnat. Navíc vás vyjde na pár korun. Jeho základem je obvykle mladá zelenina jako je hrášek, fazolky nebo třeba dýně. Můžete ale použít i luštěniny. Díky těmto přísadám se z něj stává i velmi zdravé jídlo. Nejedná se o sváteční jídlo a velmi často je kombinováno s uzeninou nebo volským okem.

Základní přísady

Variant tohoto jídla existuje celá řada. Jedná se v podstatě o přílohu, kterou zahušťujeme jíškou z různých přísad. Oproti českým omáčkám se ale nepoužívá pouze mouka, ale zelenina. Nejvhodnější je vždy sáhnout po sezónní zelenině. V zimě si pochutnáte na bramborách, na podzim sáhněte po dýni, v létě si užijte hrášek nebo fazolky. Prívarok musí mít především hebkou a jemnou konzistenci a specifickou chuť.

Bramborový prívarok

Tuto variantu si zamilujete v zimním období. Oloupané brambory nakrájejte na kostky. Vložte do hrnce a zalijte vodou tak, aby sahala do výšky brambor. Přidejte sůl, 2 lístky bobkového listu, 2 kuličky nového koření a 3 pepře. Do velkého hrnce nalijte smetanu, přidejte 2 lžíce hladké mouky a prošlehejte, aby nevznikly žádné hrudky. Tuto směs přilijte k bramborám ve chvíli, kdy se začnou vařit. Nechte probublávat 15 až 20 minut. Brambory během toho změknou a zahustí omáčku. Posledním krokem je přidání 2 lžic octa. Nechte odstát a podávejte se zeleninou nebo s uzeným.

Foto: Shutterstock

Úroda špenátu

Máte-li na zahradě velké množství špenátu a nevíte, co s ním, máme pro vás další variantu. Rozhodně ji ale nezkoušejte ze špenátového protlaku. Výsledek by nebyl dobrý a omáčka by byla až příliš tekutá. Asi 300 gramů natrhaných listů špenátu rozmixujte spolu s hrníčkem plnotučného mléka. Rozpusťte máslo, přidejte najemno nakrájenou cibulku a rozmačkejte 2 stroužky česneku.

Nechte vše rozvonět a zasypte dvěma lžícemi hladké mouky. Vytvořte jíšku tak, aby byla zlatá. Pomalu vmíchejte špenátovou směs. Dochuťte solí, pepřem a smetanou ke šlehání. Skvěle bude chutnat s výrazným sýrem nebo těstovinami.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.