Většina Čechů pere prádlo špatně a podle toho to také vypadá. Některou ze 7 chyb dělají všichni

Perete prádlo správně? Možná si to pouze myslíte. Praní prádla máme zcela zautomatizované, a tak málokoho napadne, že v něm dělá chyby. Jde to i lépe, a zbavíte se pak i té nejhorší špíny.

Nevhodné prací prostředky

Používáte na všechno pouze jeden prací prostředek? Ačkoliv to tak dělá většina domácností, není to ideální. Každý materiál i barva vyžadují jinou péči, jiný typ pracího prostředku byste měli zvolit na bílé prádlo, a jiný na sportovní oblečení.

Netřídíte

Koš na špinavé prádlo je plný oblečení, a vy jen vezmete hromadu a překlopíte do pračky? Velká chyba. Třídění tolik času nezabere, ale prádlo pak bude mít konstantní barvy. Třídit byste měli i podle materiálů, spodní prádlo se má prát na jiný program než ručníky.

Přeplňujete pračku

Potřebujete vyprat velké množství prádla najednou? Možná bude lepší rozdělit ho do dvou dávek, jinak se nevypere důkladně. Prací prostředek se nedostane tam, kam by měl. Nebo se z prádla dostatečně nevymáchá.

Nestaráte se o pračku

Pračku byste měli pravidelně čistit, a to nejméně jednou za měsíc. Jinak nebude prát tak, jak od ní očekáváte. V pračce, o kterou se nikdo nestará, se usazují bakterie a dochází k zápachu. To má následně negativní vliv na praní prádla, a navíc neudržovaná pračka nevydrží tak dlouho jako ta, které věnujete náležitou péči.

Foto: Shutterstock

Přehnané množství pracího prášku

Co nejvíce pracího prášku neznamená co nejčistší prádlo. Obzvlášť sypké prášky se nemusí rozpustit, a zůstanou pak na oblečení. Řiďte se proto instrukcemi na obalu.

Nevhodný prací program

Tento bod souvisí už se samotným tříděním. Kontrolujte cedulky na oblečení a perte je na správnou teplotu. Nesušte prádlo, které do sušičky nesmí, a řiďte se podle materiálu. Prádlo pak vydrží déle.

Neperete dost často

Prát by se mělo pravidelně. Oblečení, které si silně zašpiníte, dejte do pračky co nejdříve. Jinak se může stát, že pak špína nepůjde dolů a budete ho muset prát opakovaně. Ručníky a povlečení perte také pravidelně, i když se vám zdají ještě čisté. Lůžkoviny by se měli vyměnit a vyprat každé dva týdny.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.