Velký prodejce plynu a elektřiny totálně natáhl zákazníky. Přišly faktury na desítky tisíc měsíčně, lidé neví, co si počít

Je jen hodně málo věcí, které nastanou, aniž by je kdokoliv předvídal. Obrovský nárůst cen elektřiny a plynu však mezi ně jednoznačně patří. Jistě, už v minulosti zaznívaly různé názory o tom, že za tyto zdroje energie budeme již brzy platit podstatně více, než na co jsme zvyklí. Ovšem míru a rychlost zdražení nedokázal odhadnout nikdo.

Riziko hozené na zákazníka

Vždyť dnes není výjimkou, že některé firmy platí za elektřinu dvanáctinásobek toho, co platily dříve a dostávají se do existenčních problémů. U domácností jsou to rovněž násobky, a to i tehdy, když se na platby aplikuje plánované zastropování.

Nejlepším příkladem velikosti problému je skutečnost, že s ním vůbec nepočítali ani někteří dodavatelé elektřiny a plynu. Ti se ocitli v situaci, kdy nemají pro své klienty nakoupeno za ceny, které jim tito platí. Stojí pak před dvěma možnostmi: buď nakupovat za vyšší ceny a jít do ztráty, nebo se pokusit ze závazků vymanit a převést klienty na takzvaný spotový trh.

Druhá možnost zjednodušeně řečeno znamená, že lidé budou platit právě tolik, za kolik se elektřina a plyn prodávají na burze. Jak ale varuje Energetický regulační úřad, to je velmi nevyzpytatelné a navíc aktuálně značně nevýhodné.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné platby

Teď tuto situaci zažívají zákazníci oblíbeného dodavatele Nano Green, který v minulosti dokázal nabrat velké množství zákazníků, protože se profiloval jako zelený dodavatel. Jak se ale ukázalo, starosti má úplně stejné jako ostatní a navíc je řeší v neprospěch klientů.

Lidé na sociálních sítích si stěžují, že jim od dodavatele přišel dopis, který jim oznamuje převedení na nový tarif se spotovými cenami elektřiny. Zároveň dorazil i rozpis záloh, které mnohým vyrazili dech. Jejich platby se dramaticky zvýšily. Výjimkou nejsou zálohy v rozmezí 30 až 50 tisíc korun měsíčně, a to jen za elektřinu.

Zákazníci mají možnost na změnu nepřistoupit. Pak se ale ocitají v nelichotivé situaci, kdy si musí rychle najít nového dodavatele. Ti však zákazníky buď neberou, případně jim nabízejí nevýhodné podmínky.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.