Velcí čeští dodavatelé elektřiny a plynu znovu napálili ceny elektřiny a plynu. Náhle i o 50 %. Podívejte se, o kolik vám zdražili

Ačkoliv se na ně často snáší hněv zákazníků, ve skutečnosti nemohou čeští dodavatelé s cenou elektřiny a plynu dělat mnoho. Když tyto komodity zdražují na burzách, musí je postupně pro své klienty nakupovat a přenášet na ně cenové nárůsty.

Fixace je záchranou

Od září zdražují prakticky všichni velcí dodavatelé, jako jsou společnosti E.ON, Innogy nebo Pražská plynárenská. Nové ceny se liší v závislosti na zvoleném tarifu, avšak platí, že jsou prakticky všechny podstatně vyšší.

Innogy zdražilo plyn o dalších 12 % a E.ON dokonce o 50 %. To už na cenách bude znát, obzvlášť pokud plynem vytápíte například rodinný dům. V takovém případě si můžete jen přát mírnou zimu, ale i tak budou náklady značné. Platí totiž, že tento nárůst už je několikátý po sobě a o tuto částku se tak zvyšují již pořádně napálené ceny.

Výhodou velkých dodavatelů je alespoň to, že drží zafixované ceny a nezkouší na zákazníky žádné kličky, jak se z nich vyvázat. Pokud jste si tak ceny elektřiny a plynu v minulosti zafixovali na delší období, můžete si gratulovat. Pravděpodobně jste totiž ušetřili stovky tisíc oproti těm, kteří třeba spekulovali, že ceny ještě klesnou a zůstali na nefixních tarifech.

Foto: Shutterstock

Někteří lidé spláčou

Navýšené ceny tak platí pro ty, kterým končí fixace, případně mají tarif, který zafixován není. Platí ale i pro ty, kdo připojují nové odběrné místo, případně chtějí přejít od konkurence.

Tyto přechody jsou přitom dnes již poměrně obtížné, protože řada dodavatelů už nové zákazníky jednoduše nechce. Naposledy to oznámil i gigant v podobě ČEZu, byť by mělo jít o dočasné opatření při současných velkých výkyvech cen na trhu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.