V Česku se začíná omezovat teplá voda. Lidé se mohou umýt jen v určitých hodinách

Co by se ještě před rokem jevilo jako nemyslitelné, se stává s blížícím se podzimem realitou. První bytové domy v České republice se uchylují k různým omezením ve snaze ušetřit energie, jejichž ceny se vymkly jakékoliv kontrole a rozumným mezím.

Snaha o úsporu

Nejde zase o tak velké překvapení. Vlastně jde pouze o kopírování toho, co řada bytových družstev a společenství vlastníků jednotek zavedlo v sousedním Německu před několika měsíci.

Na sociálních sítích se objevilo oznámení Společenství vlastníků bytů v ulici Ruprechtická. To informuje majitele bytů o tom, že s okamžitou platností dochází k zavedení úsporného opatření na teplé vodě.

Teplota vody byla snížena na 50 stupňů v zásobníku v kotelně, což znamená teplotu cca 46 až 47 stupňů na výtoku,” uvádí se v prohlášení, které dále hlásí omezení cirkulace teplé vody pouze na tři intervaly za den.

Foto: Shutterstock

Energie už stojí příliš mnoho

Teplá voda tak bude cirkulovat v potrubí pouze ráno mezi 6:30 a 9:00, v poledne mezi 12:30 a 13:30 a večer mezi 18:30 a 22:00. To jsou tak fakticky rozmezí, kdy se lidé mohou umýt teplou vodou. Ve zbytku dne bude voda nahřívána na potřebné minimum, avšak nebude cirkulovat potrubím. Opatření přitom platí pro všední dny i víkend.

Společenství jednotek vlastníků se tímto způsobem snaží čelit rostoucí ceně energií. Omezení ohřevu vodu je mimo topnou sezónu nejúčinnějším způsobem, jak na energiích ušetřit. Zároveň to nijak dramaticky nesníží komfort domácností. Ty si pouze musí zvyknout na to, že se budou sprchovat v určitý čas.

S přicházejícím podzimem a zimou se však dá očekávat spíše tlak na omezení vytápění. O něm už se diskutuje, přičemž za mezní je považována hodnota 18 stupňů Celsia.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.