V Česku se na zimu omezí teplá voda. Lidé dostanou přesný čas, kdy se mohou osprchovat

Kdo by se snad domníval, že složité období zvládne překonat bez větších ústupků, byl by na omylu. Schyluje se totiž k opatřením, která se budou líbit málokomu, ale která jsou zároveň nutná, abychom podzim a zimu nějakým způsobem dokázali překonat.

Úsporná opatření jsou nutná

Pravdou ale je, že budou zaváděna opatření, jaká jsme si ještě nedávno vůbec nedokázali ani představit. Vždyť se nahlas mluví o tom, že například vytápění bude v bytech a domech zastropováno na 18 stupních, přičemž za porušení tohoto nařízení bude hrozit pokuta. Podle některých odborníků se však lidé k takovému omezení uchýlí sami, protože na více tepla prostě nebudou mít peníze.

Po vzoru Německa také dochází k omezování teplé vody. V sousední zemi už před několika měsíci řada bytových družstev a společenství jednotek vlastníků zavedla úsporné opatření v tom smyslu, že teplá voda v jejich domech bude dostupná pouze několik hodin denně. Díky tomu jí nebude nutné vyhřívat permanentně, což stojí v dnešních cenách elektřiny a plynu značné částky.

K podobnému opatření už se uchýlily první bytové domy v České republice a další zřejmě budou následovat, ať už povinně či dobrovolně. Obyvatelé bytů SVJ v liberecké ulici Ruprechtická se z oznámení na nástěnce dozvěděli, že okamžitě začíná platit omezení teplé vody.

Foto: Shutterstock

Mytí jen v určitý čas

Kromě toho, že došlo ke snížení teploty vody z 50 na 46 stupňů, bude voda v potrubí proudit jen ve vymezených časech. To je v podstatě stanovená doba na to, kdy se lidé mohou umýt a osprchovat, tedy pokud se nechtějí sprchovat ve studené vodě.

Zatím byla stanovena poměrně velkorysá tři časová okna, a to od 6:30 do 9:00 ráno, v poledne od 12:30 do 13:30 a ve večerních hodinách od 18:30 do 22:00.

Řada lidí něco takového vidí pozitivně. Dosud si to příliš neuvědomovali, ale kontinuální ohřívání vody tak, aby byla k dispozici kdykoliv, se v době úspor jeví tak trochu jako plýtvání. Většina lidí se dokáže přizpůsobit tak, aby se umyla v daném čase. Tak proč neušetřit?

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.