V Česku náhle zkrachovala nejlepší cukrárna se spoustou poboček. Končí hodně nehezky

Vysoké ceny surovin, neustále zdražování energií, požadavky zaměstnanců na zvýšení mezd a nejistá budoucnost. To je v kostce prostředí, ve kterém se aktuálně pohybují čeští podnikatelé. Na ně se v této krizi často zapomíná, když se mluví především o zátěži pro domácnosti. Ovšem firmy na tom nejsou o mnoho lépe.

Tradice trvající téměř sto let

A tam, kde všechny tyto momenty dosáhnout určitého bodu, začíná být zle. Podle odborníků uvidíme vlnu krachů zejména menších a středních firem. První vlna už tu ostatně je. Týká se například velmi oblíbeného cukrářství Emil Geigher, které mnozí považovali za to vůbec nejlepší, jaké je v České republice k nalezení.

Tato cukrárna původem z Písku s širokou pobočkovou sítí, mimo jiné v Praze, si dávala vždy náležitě záležet na spokojenosti zákazníků. Není ostatně divu. Vždyť byla založena už v roce 1924 a taková tradice jednoduše zavazuje.

Na rozdíl od konkurence tak Emil Geigher držel stále vysokou kvalitu, aniž by v poslední době nějak zásadně zvedal ceny. A to i tehdy, kdy konkurenční cukrárny začaly dorty prodávat i více než za sto korun. Někteří lidé se při návštěvě této cukrárny podivovali nad tím, že jinde už jsou dorty tak drahé a tady pořád velmi levné. Pochopitelně také zdražovaly, ale ne o tolik.

Foto: Shutterstock

Rychlý rozklad

Ale zřejmě i to se nakonec stalo kamenem úrazu. Jak se totiž ukázalo, cukrárna se velmi rychle položila. Zaměstnankyně dostaly okamžité výpovědi a firma vstoupila do likvidace. Nikdo přitom do poslední chvíle netušil, že je zle.

Na tomto příkladu se ukazuje, jak rychle se může vše změnit. Z úspěšného podniku, který expandoval, může být najednou krach. Stačí přitom třeba i takové zdánlivé maličkosti, že skončí fixace energií a je najednou třeba elektřinu a plyn kupovat za mnohonásobné ceny.

Kdo ví, možná majitelé mohli zvednout ceny a zkusit firmu provozovat i nadále. Možná už by jim to ale nedělalo takovou radost. Zároveň to ukazuje, že podnikání rozhodně není procházka růžovým sadem, na jejímž konci jsou samí bohatí. Je to i přehlídka neúspěchů.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.