Už to začíná. V Česku skončila velká firma, elektřina jí zdražila 12krát. Zaměstnanci jsou na dlažbě

Odborníci před tím dlouhou dobu varovali, ale stát s tím nic nedělal. Drahé energie nejsou neúnosné pouze pro domácnosti, kterým se nakonec zřejmě nějakým způsobem pomůže, protože to prostě jinak nejde, ale také pro firmy, které se s takto vysokými cenami jednoduše nedokáží vypořádat.

Lidé ztratí práci

Zatímco dosud řada společností skončila z kombinace různých důvodů, kdy drahé energie byly pouze jedním z nich, teď už to došlo tak daleko, že končí úspěšné společnosti, a to pouze proto, že ceny energií jsou tak drahé, že se s tím prostě už nedá pracovat.

Takovou firmou je například Lanex, který už začal ve velkém propouštět. Jeho ředitel Jiří Brož v rozhovoru pro server iRozhlas.cz uvedl, že provoz firmy bude do několika dnů ukončen a přesune se do Polska.

Společnost přitom v Moravskoslezskm kraji zaměstnávala více než 400 lidí a byla velmi úspěšná. Její slaňovací lana využívá třeba německá armáda a z jejích vláken se vyrábí dresy světových fotbalových mužstev.

Foto: Shutterstock

Konec kvůli drahé elektřině

Lanex přitom zakázky má a mohl by fungovat zcela bez problémů za předpokladu, že by mu byla zaručena nějaká rozumná cena energií. To je také jediný důvod, proč v Česku končí. Za elektřinu totiž musí platit 12krát tolik co dříve. Ovšem v Polsku je cena zastropovaná na rozumné úrovni.

Propouští také společnost Concorp, jež vyrábí velkoobjemové vaky. Výrobu chce přesunout do Turecka, kde jsou ceny energií i práce úplně jiné.

Podle všeho jde pouze o první vlaštovky. Ekonomika České republiky je přitom na podobných výrobních firmách založená. Ty nemají obrovské marže, do kterých by mohly nepředstavitelný nárůst energií rozpustit a zdražit také jen tak nemohou. Mají tak dvě možnosti: odejít jinam nebo definitivně skončit.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.