Uniklo, že na podzim nebude co tankovat. Nafta dochází, cena může vystřelit nad 90 korun za litr

Ačkoliv se v poslední době mluví především o nedostatku a s ním souvisejících vysokých cenách zemního plynu a elektřiny, ve skutečnosti je problém mnohem hlubší a omezené jsou i zdroje dalších komodit. Například v Evropě prý vážně hrozí nedostatek pohonných hmot, zejména potom nafty.

Vůbec nebo draze

Ta je přitom klíčovým palivem, a to nejen pro osobní dopravu, ale také kamionovou nebo lodní a rovněž se používá v různých segmentech průmyslu. Jak uvádí zpráva společnosti Wood McKenzie, je třeba se připravit na to, že nafty v určitý moment nemusí být dostatek. Předpokládá se totiž, že její zásoby na podzim a v zimě klesnou na nejnižší úroveň od roku 2011. To by mohlo vyvolat palivovou krizi.

V tržním hospodářství se nedostatek určité komodity obvykle neprojeví tak, že není vůbec k dostání, i když i to se může stát, ale spíše obvyklejším způsobem, kdy vystřelí její ceny vzhůru. V případě pohonných hmot už jsme něco podobného zažili před pár měsíci, tentokrát může jít ale ještě o mnohem prudší nárůst. Ostatně, americká banka JP Morgan před časem predikovala, že litr benzinu by v Česku mohl stát i devadesát korun.

Foto: Shutterstock

Paliv bude málo

Důvodem nedostatku dieselu jsou pochopitelně nejrůznější omezení spojená s distribucí ruské ropy, ale svou roli hrají i další faktory. Ceny energetických komodit totiž dost často korelují, a když jsou tu extrémní ceny zemního plynu, může mít ropa tendenci následovat.

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, situace je skutečně vážná. Například v obchodním uzlu Amsterdam-Rotterdam-Antverpy je aktuálně nejméně ropy od roku 2008. Navíc se teprve chystají další omezení na určitou část ropy, což by mohlo situaci ještě více zhoršit.

Něco podobného se teď pochopitelně nikomu nehodí, protože státy Evropy mají plné ruce práce s tím, jak vyřešit krizi s cenami elektřiny a plynu. Pohonné hmoty sice teď nijak zvlášť nehoří, ale to se může rychle změnit.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.