Uniklo, kolik budou lidi v bytě platit za elektřinu a teplo. Neuvěřitelná částka, to nedáme

Energetická krize se neutlumila, jak se očekávalo, ale naopak se rozjela do zcela nových, dosud netušených otáček. Zatímco ještě před pár měsíci jsme se mohli utěšovat tím, že se to celé nějak zvládne a většina domácností tyto turbulence díky zafixovaným cenám elektřiny a plynu nějak zvládne, teď už je v podstatě jasné, že problém dopadne plnou tíhou na všechny.

Tolik se nečekalo

Fixace za příznivé ceny totiž postupně končí, a to nejen domácnostem, ale i firmám, které potom budou muset navyšovat ceny svých výrobků a znovu tak zatlačí na strunu zdražování. Jak to tak ale vypadá, lidé stejně nebudou mít moc na utrácení, protože většinu svých příjmů budou muset dát za to, aby mohli vůbec svítit a topit.

Ceny elektřiny a plynu v posledních dnech doslova vystřelily vzhůru. Za týden se v podstatě zdvojnásobily. Je přitom třeba říct, že tento nárůst ještě není vůbec zakalkulován v cenách pro koncové spotřebitele. Příslušné ceníky se teprve připravují a budou skutečně výživné.

Podle poměrně střízlivých propočtů by průměrná domácnost žijící v třípokojovém bytě mohla za elektřinu a teplo již brzy platit 170 tisíc ročně. To znamená přibližně 14 tisíc korun měsíčně. A to se ještě vychází z toho, že to se spotřebou nebudou nijak zvlášť přehánět.

Foto: Shutterstock

Jsou i horší případy

Řada domácností ale bude platit ještě mnohem více. Hlavně lidé žijící v rodinných domcích s plynovým kotlem se mohou těšit na obzvlášť vypečená vyúčtování a rozpisy nových záloh. Jejich roční platby mohou hravě přesáhnout 200 tisíc korun.

Vlasy na hlavě si pak mohou trhat ti, kdo před lety naskočily na vlnu elektrických přímotopů s tím, že jde o čistou energii. Topení elektřinou se však dnes stává neúnosným především z cenových důvodů. Je to přitom docela zvláštní, když Česká republika produkuje tolik elektřiny, že ji může ještě vyvážet.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.