To snad ne. Voda má zdražit brutálním způsobem. Uniklo, o kolik to bude

Zatímco elektřina a plyn v současné době velmi rychle zdražují a představují pro domácnosti značnou dodatečnou zátěž, v případě vody byl zatím klid. V podstatě nikdo ji neřešil, až to bylo trochu podezřelé. V minulosti to totiž bylo právě vodné a stočné, které mělo častou tendenci ke zdražování.

Voda se zatím držela

Také Sdružení oboru vodovodů a kanalizací hovoří o tom, že ceny vody jsou v současnosti protiinflačním faktorem, protože se nezvyšují zdaleka o tolik, kolik činí průměrná inflace a už vůbec ne tolik, jak zdražují elektřina nebo plyn.

To by se však mohlo velmi rychle změnit. Ačkoliv se to nezdá, také vodárny ve velké míře spotřebovávají energie. A je jasné, že pokud tyto zdražují, významně se to podepisuje do nákladů. Dosud to většina řešila tím, že měla zafixované ceny.

Foto: Shutterstock

Ceny vzrostou výrazně

Ty však v mnoha případech už skončily. Zatímco dříve tak v nákladech tvořily energie přibližně dvanáct procent, teď se to u některých firem v oboru šplhá až k padesáti. A je jasné, že se to bude muset promítnout do koncových cen.

Vodohospodáři proto považují, aby se i na ně vztahoval strop na energie. Jinak navýší ceny, a to skutečně výrazně. Podle jejich propočtů by velkému počtu domácností mohly vzrůst platby za vodné a stočné až o 50 %.

Současný tlak a nutnost zavádět úsporná opatření navíc znamená, že vodohospodáři nemohou investovat potřebné prostředky do infrastruktury, která je zcela klíčová. Pokud se to dnes zanedbá, může to být za pár let skutečně velký problém.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.