Středověká Praha fungovala jako centrum obchodu s otroky. Křesťané se s nimi nemazali

Hlavní město České republiky je celoročně vyhledávaným cílem turistů. V minulosti leželo na důležité obchodní tepně a neustále jím proudily davy obchodníků. Aby je Praha svou nabídkou dokázala ohromit, v nabídce jste běžně narazili také na otroky. Jak obchodování s bílým masem probíhalo?

Nabídka na tržištích byla v minulosti velmi pestrá

V současné době je naprosto nemyslitelné si představit, že bychom si na trhu kromě potravin mohli koupit také otroka. V minulosti, konkrétně v 10. století, to ovšem bylo zcela běžné. Pojďme se ale na vznik těchto obchodů podívat od začátku. Jak se stalo, že byly v Praze na tržišti k dostání otroci?

Ukrutný plán, jak přijít k penězům, nebo skvělá strategie?

Boleslav I. toužil po sjednocení všech 14 knížectví, která se v desátém století na území dnešního Česka rozkládala. Jenomže k tomu potřeboval schopné a početné vojsko, které je potřeba živit. Takže se dostáváme k otázce: Kde sehnat peníze? Tak se zrodil v Boleslavově hlavě ukrutný plán a vznikl obchod s otroky.

Foto: Shutterstock

Výběr otroků byl pestrý a zájem obrovský

O koupi otroků byl ohromný zájem. K prodeji byli zajatci z dobytých území a také pohané. Podle tehdejších zákonů totiž nesměli být do otroctví prodáni křesťané. Tak se stalo, že právě křesťané stáli v čele celého byznysu. Obchodníci si tak mohli vybírat mezi muži i ženami v širokém věkovém rozpětí. Co se týče cen, ženy byly dvakrát dražší než muži. Mezi kupce otroků patřili bohatí Židé i Arabové, kteří Evropany dále prodávali do Afriky nebo do zámožných měšťanských rodin v jižní Evropě.

Jak se ukázalo, plán Boleslava I. byl skvostný, protože díky obchodování s otroky dosáhla ekonomika neskutečného obratu – a do Prahy na tržiště s otroky proudily davy lidí z blízkého i širokého okolí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jewishencyclopedia, Books, Wikipedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.