Stát to nedomyslel. Nabízí se fígl, jak na elektřině a plynu vydělat velké peníze

Dlouhou dobu se vůbec nic nedělo a stát byl kritizován za nečinnost. Lidem se totiž už razantně zvedly platby za elektřinu a plyn, přičemž hrozilo, že porostou dále způsobem, který by už pro mnohé byl skutečně neúnosný. Bylo tak potřeba zasáhnout.

Příliš štědrý příslib

Ovšem to, čeho jsme se dočkali, je přinejlepším krok ukvapený a velmi špatně promyšlený. Stát může přijít na peníze, které vůbec nemá a možná mu je v takové výši nikdo nepůjčí. Jde totiž de facto o bianco šek, protože nikdo neví, kolik bude zastropování cen energií pro domácnosti a firmy stát.

Už se však objevují první velké skuliny tohoto ambiciózního plánu, kudy mohou protékat miliardy, aniž by to cokoliv přineslo. S trochou cynismu se dá říct, že se tu také otevírá prostor pro občany, jak na celé věci ještě vydělat, jakkoliv to nelze doporučit, protože je to pochopitelně nezodpovědné.

Lidé mají teď každopádně jistotu, že za energie budou platit určitou maximální cenu. Některým ještě budou dobíhat starší kontrakty, a tak budou platit méně. Nakonec však všichni do tohoto stropu narazí a stát jim bude elektřinu a plyn v podstatě dotovat.

Foto: Shutterstock

Špatné rozhodnutí zaplatí stát

Důležité přitom je, že nejde o pevnou cenu. Směrem dolů žádný limit není. Pokud tak seženete levnější energie, budete je mít zkrátka levnější. A ty je dnes možné teoreticky získat pouze na spotovém trhu.

Za normálních okolností by šlo o obrovský hazard, do kterého by se žádná domácnost nemohla pustit, protože by jí to mohlo zlikvidovat. V tomto tarifu totiž platíte tolik, kolik stojí energie aktuálně na burze. A jak známo, tam může hodně rychle vyletět a způsobit platby ve vyšších desítkách tisíc korun měsíčně.

To vás ovšem v případě zastropovaných cen nemusí trápit, protože více jednoduše nezaplatíte. Vaše špatné rozhodnutí takto převezme stát. Pokud by ale elektřina nebo plyn na burze spadly, což se v některých měsících stát může, budete z toho těžit. A to bez jakéhokoliv rizika.

Už samotná skutečnost, že stát bude dorovnávat i spotové ceny, je velkou nezodpovědností. Někteří dodavatelé už teď svým klientům účtují zálohy ve výši 50 tisíc korun za měsíc. Ty tak ve výsledku zaplatíme všichni, protože podpora jde ze státního rozpočtu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.