Stát rozdává peníze na elektřinu a plyn. Lidé jsou nemile překvapeni, takovou almužnu opravdu nečekali

Po půl roce nejrůznějšího přešlapování a váhání se konečně ukázalo, jakým způsobem se stát rozhodl pomoci českým domácnostem s drahou elektřinou a plynem. Bohužel se zdá, jakoby tato pomoc cílila na potíže, které měli domácnosti před půl rokem. Teď už jsme ale mnohem dále a rozměr problému je podstatně větší.

Kolik přijde letos

Co tedy můžeme od státu čekat? Pozitivní zprávou je, že dojde k odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Ty jsou ale vzhledem ke dramaticky zvýšeným cenám už jen drobným příspěvkem, kterého si nikdo příliš nevšimne.

Hlavní pozornost tak byla napřena na takzvaný úsporný tarif, který měl přinést reálný odečet peněz ze zálohových faktur. Odborníci přitom upozorňují na to, že pomoc je třeba poskytnout co nejdříve, ideálně ihned.

Tak jednoduché to ale nebude. Letos, konkrétně pak v říjnu, totiž domácnosti dostanou pomoc ve výši 2000 až 3500 tisíc korun na elektřinu, a to podle distribuční sazby. Nejvyšší pomoc se vztahuje na nejčastější distribuční sazby D01d, D02d a D25d. Právě ty dostanou tři a půl tisíce, zatímco ostatní pouhé dva tisíce. V letošním roce se přitom nepočítá s pomocí na dražší teplo nebo plyn.

Foto: Shutterstock

Není to záchrana

V příštím roce pak bude pomoc už strukturovaná složitěji a bude poskytnuta na jednotlivé komodity podle spotřeby. Tento příspěvek by měl být zúčtován začátkem roku, možná již v únoru.

Ani on ale nebude nijak strhující. Se započtením letošního příspěvku by celková pomoc pro průměrnou domácnost měla činit 15 tisíc korun. Pakliže tak letos obdržíte 3500 korun, na příští rok připadá 11500 korun. Maximální celková výše pomoci pak bude 18 tisíc korun.

Na tohle jsme čekali půl roku? No to se teda vytáhli. Nové zálohy na elektřinu a plyn máme 14 tisíc měsíčně, takže nám to pokryje skoro přesně jednu platbu. Jestli má být tohle ta slibovaná záchrana, tak je to směšné,” říká pan Karel z Plzně.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.