Stát lidem konečně začne rozdávat velké peníze za energie. Rodiny mohou dostat i 150 tisíc, ale je nutné k tomu něco udělat

Tak dlouho lidé a nejrůznější odborníci volali po tom, že je nutné, aby stát skutečně začal řešit problém drahých energií, až se konečně ledy protrhly. Dlouho se zdálo, že pomoc bude spíše symbolická, případně pro mnohé dokonce žádná. Ovšem situace je velmi vážná a bude se zřejmě dále zhoršovat. Pomoc je tedy nevyhnutelná.

Lidé kvůli energiím nepřijdou o všechny peníze

Teď bylo konečně řečeno něco konkrétního, čeho se mohou občané České republiky chytit. Mohou prý mít jistotu, že za bydlení, v což se počítá nájem i poplatky za energie, nevydají více než 30 procent svých příjmů. V Praze to má být lehce výše, tedy 35 procent, protože hlavní město je co do bydlení poměrně drahé.

Jde o konkrétní vykreslení dřívějších slov o tom, že stát nenechá nikoho padnout. Nutno ale říct, že tento příspěvek nebude automatický. Půjde totiž v podstatě jen rozšíření příspěvku na bydlení. O ten je možné žádat už dnes. V určité formě na něj přitom má nárok pětina domácností, ale skutečně o něj žádá jen velmi málo z nich.

Jak konkrétně může pomoc vypadat? Vezměme si čtyřčlennou domácnost, kdy jediným pracujícím je otec s výdělkem 30 tisíc korun čistého. Matka je na rodičovské dovolené a měsíčně čerpá příspěvek 6000 korun. Rodina tak dohromady disponuje čistým příjmem ve výši 36 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Velká pomoc pro domácnosti

Za třípokojový byt v Ostravě platí rodina částku 15 tisíc korun. Náklady na energie a vodu činí po nejnovějším zdražení přibližně 8000 korun. Za bydlení tak vydají měsíčně 23 tisíc korun. Třicetiprocentním limitem v jejich případě by ale bylo 10 800 korun. Stát by jim tak měl doplatit 12 200 korun každý měsíc. Ročně to dělá 146 400 korun.

Takové prohlášení, které navíc už jen obtížně půjde vzít zpět, je velmi velkorysé a pro řadu lidí to skutečně může znamenat záchranu. Dlouho diskutovaný úsporný tarif totiž pomůže spíše kosmeticky.

Není úplně jasné, odkdy začnou nové podmínky platit. Je ale jisté, že o takový příspěvek bude nutné žádat a doložit k němu všechny potřebné doklady.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.