Spousta českých domácností má doma věc, která je přijde hodně draho. Budou muset zaplatit 200 tisíc, ale neví o tom

Způsob, jakým zdražování energií dopadne na české domácnosti, je různorodý. Jisté je, že si připlatí úplně všichni, ale o kolik, tam už jsou značné rozdíly. Zatímco některé domácnosti zkrátka budou za elektřinu a plyn platit třeba dvakrát tolik než doposud, některé rodiny se musí připravit na skutečně velký náraz.

Doby levné elektřiny jsou pryč

Hodně záleží také na tom, čím daná domácnost topí. A tady se skrývá velký kámen úrazu. Pakliže vytápíte plynovým kotlem, čekejte značné zdražení, ale pravděpodobně ještě nějakým způsobem únosné. Mnohem horší to ale mají ti, kdo svůj dům vytápějí čistě elektřinou. Ta se prodraží opravdu hodně a pro mnohé může být doslova likvidační.

Ještě nedávno se zdálo, že elektřina bude levná napořád. Ostatně, jinou zkušenost jsme neměli. Levná je pochopitelně relativní výraz. Mnohým se energie zdály drahé už dříve, ovšem v porovnání s tím, co zažíváme teď, je to směšné.

V době, kdy však elektřina byla dostupná, si ji mnozí lidé vybrali jako způsob vytápění svého domu. Nejde sice o kdovíjak efektivní zdroj, ale je v dané lokalitě čistý a neprodukuje žádné emise. Proto ho také najdeme zejména v horských či podhorských oblastech, kde často nahrazoval kotle na pevná paliva. Důvodem byly i poměrně nízké pořizovací náklady a jednoduchá instalace.

Foto: Shutterstock

Velké množství domů

Podle Energetického regulačního úřadu je dnes v České republice celých 15 % domácností vytápěno právě elektřinou. To dělá zhruba 800 domů nebo bytů.

Bohužel jde často o energeticky velmi náročné domy, a to ne snad proto, že by byly velké, ale proto, že jsou neúsporné. Respektive nejsou žádným způsobem zateplené. V takových domech můžete snadno protopit i 20 megawatthodin. A to už je při dnešních cenách přes 200 tisíc korun na faktuře.

Nejrůznější přímotopy tak skutečně mohou velmi prodražit a přidělat domácnostem nejednu vrásku na čele.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.