Řada českých důchodců má nečekaně vysoké důchody. Někteří mají částku, které nebudete věřit

Když se bavíme o důchodech, obvykle je řeč o jejich průměrné výši. Ta nám poskytuje celkový obrázek o tom, jak na tom důchodci jsou, avšak nedokáže odhalit jednotlivé případy a s nimi spojené problémy. Proto není od věci se na celou záležitost podívat trochu zevrubněji a poodhalit si, jak na tom důchodci v České republice vlastně jsou.

Některé důchody jsou hodně zajímavé

Po poslední valorizaci důchodů, která proběhla v červnu, činí průměrná penze 17 262 korun. Možná vás ale překvapí, že ačkoliv jde o průměr, většina důchodců pobírá nižší částku. Medián totiž činí 16 973 korun, jak pro TN.cz uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Ještě letos by se ale důchody měly znovu zvýšit a další větší navýšení přijde v lednu příštího roku. Průměrný důchod by se tak měl přiblížit ke dvaceti tisícům, jakkoliv medián bude stále nižší.

Když ale většina důchodců pobírá nižší než průměrný důchod, znamená to, že je tu i poměrně dost těch, kdo má podstatě více. Pohled na podrobné statistiky to potvrzuje. Například důchodců čerpajících penzi mezi 30 a 40 tisíci korunami je hned 13 362.

Foto: Shutterstock

Navýšení pomáhá nejbohatším

Najdou se ale i tací, kteří mají důchod ještě mnohem vyšší. ČSSZ eviduje jako nejvyšší kategorii 70 000 korun a více. V České republice žije takových důchodců aktuálně 17. To se nezdá být mnoho, ale mnohem důležitější je trend. Ještě v roce 2015 podobný důchod pobírali jen tři důchodci.

To ostatně platí o všech nadstandardních důchodech. Počet jejich příjemců se velmi rychle zvyšuje. To je dáno i určitou nespravedlností v rámci valorizace. Ta je totiž převážně procentuální, což znamená, že vyšší důchody se navyšují podstatně rychleji než ty nižší.

Pokud má někdo důchod 10 tisíc korun, a takových je v Česku bohužel stále také spousta, znamená pro něj 5% navýšení 500 Kč navíc. Pokud ale někdo má důchod 30 tisíc korun, dostane v rámci stejného navýšení o 1500 Kč více.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.