Provalilo se, že zdražení elektřiny a plynu nám dělají schválně. Lidé se mají naučit míň topit a nejezdit v autě

Asi leckoho napadlo, co se to vlastně v současné době děje. Zničehonic začaly růst ceny elektřiny a plynu do extrémních úrovní a zodpovědní lidé dělají, jakoby se vlastně vůbec nic nedělo. Neustále se dozvídáme, že se o řešení jedná, ale je to velmi složité. Tu a tam upadne nějaký drobek, který vůbec nic neřeší.

Sklízíme trpké plody

Člověk může skoro až nabýt pocitu, že jde o součást nějakého plánu a s tímto se tak nějak počítalo. Málokdo to však takto naplno řekne. Na Twitteru se k tomu však vyjádřil dokonce i bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podle něj skutečně neexistuje žádné řešení současného nárůstu cen energií v Evropě. Důvodem je především to, že nárůst ceny je ve skutečnosti plánem, jak snížit emise oxidu uhličitého.

Teď v podstatě jen sklízíme plody tohoto plánu. Celé roky byl totiž energetický sektor záměrně podinvestovaný. Shora se tlačilo na to, aby se do starých zdrojů, na kterých jsme přitom pořád závislí, vůbec neinvestovali. Dokonce třeba i banky na to přestaly půjčovat. Poptávka ve skutečnosti zůstala stejná a tolik vzývané obnovitelné zdroje příliš velkou hitparádu také neudělaly.

Foto: Shutterstock

Vlastně to tak mělo být

Dopadlo to tedy, jak to dopadlo. Dle Singera je to ale z hlediska vize představitelů Evropské unie správně. Lidé si totiž mají zvyknout, že nebudou tolik jezdit v autě a doma budou mít větší zimu.

Z toho důvodu těžko můžeme očekávat nějaké řešení, když to významná část těch, kteří by to řešit měli, vlastně vidí pozitivně. Aktuálně tak neprobíhá nic jiného než alespoň trochu řízený dopad na obyvatelstvo, které se s tím však nějakým způsobem stejně bude muset vyrovnat.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.