Provalilo se, že Evropa do Česka vozí staré máslo. Nikde ho nechtějí, ale Češi ho milují, je o pár korun levnější

Máslo je v České republice velmi hojně diskutovanou komoditou. Pravdou je, že se zde používá opravdu hodně, ať už na vaření, pečení nebo ve studené kuchyni. Pokud si tak lidé pamatují cenu určité potraviny, je to právě máslo. A asi i proto jsou na jeho cenu tak citliví.

Cena másla hodně kolísá

Často třeba pominou mnohem větší zdražení u masa nebo jiných výrobků, ale jakmile se pohne cena másla o nějakých deset korun vzhůru, je z toho obvykle poprask, který řeší všechna média. Současná vlna zdražování se potom pochopitelně nevyhnula ani máslu, které přidalo na ceně desítky procent.

Je ale také pravdou, že máslo ve své ceně dosti výrazně fluktuuje. Zatímco v jednom obchodě může stát 70 korun, v jiném je v akci za 40 korun. Cenově se liší také značky. Je přitom velmi zajímavé, že v případě másla Češi na značky a s nimi spojenou kvalitu prakticky nehrají. Nějak se vžilo, že se bere vždy aktuálně to nejlevnější máslo. Mnozí totiž mají pocit, že jde o úplně stejný výrobek, jen jinak zabalený.

Teď však Zemědělský svaz upozornil na velmi zajímavou, ale také znepokojivou záležitost. Do Česka se prý z evropských zemí ve velkém sváží staré máslo, které bylo třeba rok zamražené, a prodává se tu zcela běžně v obchodech. To bylo původně určeno do státních hmotných rezerv, ovšem po čase je třeba ho obměnit.

Foto: Shutterstock

Máslo, o které nikdo nestojí

Česko zde bohužel zjevně doplácí na to, že je mezi obchodními řetězci považováno za trh, který snese prakticky všechno. Co by si tyto řetězce nedovolily v Německu nebo Polsku, to si v Česku bez většího uzardění dovolí.

Ale je také pravdou, že Češi na to slyší. Pokud tak mají možnost koupit si o pár korun levnější máslo, tak to udělají. A už nehledí na to, odkud se vzalo. Na druhé straně také nemají příliš možnost to prohlédnout, protože řetězce pochopitelně neuvedou, že jde o staré rozmražené máslo vyprodávané z rezerv.

V tomto případě je třeba se řídit selským rozumem. Pokud všechna másla, zejména potom ta česká, stojí určitou částku, a najednou se vedle nich objeví výrazně levnější máslo zahraniční, je docela možné, že už si něčím prošlo.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.