Provalilo se, kolik bude běžná česká domácnost platit za energie. Sežeňte si raději druhou práci

Pro běžného člověka je velmi těžké prohlédnout, jakým způsobem se vytvářejí ceny elektřiny a plynu a také to, jak se to jeho samotného bude týkat. Ačkoliv ze všech stran slýcháme, jak moc se energie zdražují, mnozí stále platí staré zálohy a tvrdí, že oni žádný problém nemají. V tomto ohledu je to ale spíše past, respektive odložený problém.

Konzervativní odhad

Dříve či později se totiž vyšší ceny elektřiny a plynu dotknou úplně všech českých domácností. Odhady, jak moc budou platit, se přitom liší. Slýcháme o statisícových částkách, které bude nutné hradit ročně za elektřinu a plyn. Řada lidí tomu odmítá věřit. Proto je přínosné, že velká americká banka teď na základě exaktních údajů spočítala, kolik bude průměrná česká domácnost za energie platit v příštím roce.

Jak upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda, banka Goldman Sachs provedla odhad pro celou Evropskou unii. Už z dřívějších údajů ale vyplývá, že Češi jsou s náklady na energie vysoko nad průměrem. Některým žebříčkům dokonce vévodíme. Průměrná částka ve výši 12 300 korun je tak spíše optimistickým odhadem.

Nutno dodat, že v těchto cenách nebyly ještě započtena navýšení cen energií z posledních dnů, kdy elektřina i plyn znovu prudce stoupají. V tomto případě se však stále počítá s tím, že půjde o krátkodobé výkyvy a ceny se ustálí, byť už na vyšších hodnotách, na kterých staví výše uvedené propočty.

Foto: Shutterstock

Práce je stále dost

Průměrná domácnost by tedy měla za energie vydat přibližně 150 tisíc korun ročně. Někteří analytici však upozorňují, že může jít i o dvojnásobek, situace je stále velmi nestabilní.

I kdyby to ale nakonec dopadlo takto optimisticky, bude to pro mnohé velká rána. Taková suma už pro řadu domácností tvoří významnou část rozpočtu. Některým tak možná nezbude než si najít nějaký další pracovní úvazek, který by jim náklady navíc pomohl pokrýt.

Dobrou zprávou je to, že v České republice je stále práce hodně a poptávka po pracovní síle je obrovská. Přestože jsme si zvykli na určitý blahobyt s jedním pracovním úvazkem na 40 hodin týdně, je třeba vědět, že v řadě jiných zemích to není tak úplně standard, a to ani ve vyspělých zemích světa. Třeba v USA se vysoké životní náklady řeší druhou prací zcela běžně.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.