Provalila se obrovská chyba zastropování cen. Chudí budou platit elektřinu a plyn bohatým

Výrobci elektřiny jsou z plánu zastropování cen pro koncové zákazníky nadšeni. Není divu, přesně to jim totiž hraje do karet. Stát zvýšené ceny zaplatí za domácnosti i firmy, které uhradí pouze určitou, pevně stanovenou část.

Chybí motivace

Měli bychom být ale na pozoru před něčím, co výrobci energií chválí. To totiž nemusí být v zájmu veřejnosti, jakkoliv se to teď zdá jako řešení, které domácnostem hodně pomůže, protože jim jednoduše zaplatí část faktur.

Zvolené řešení má ale celou řadu problémů. V první řadě žádným způsobem nezvýhodňuje ty, kdo se snažili o vlastní úsporná opatření, ať už instalací fotovoltaických panelů nebo třeba zateplením domu. Stát de facto říká, že je to úplně jedno.

Zastropování cen také žádným způsobem nenutí k úsporám v tom smyslu, aby si lidé lépe rozmysleli, jak budou svítit, zda budou vyndávat spotřebiče ze zásuvky, případně zda si nesníží teplotu. Dotace se bude vztahovat na celou spotřebu, nikoliv na její základní část, tak jako třeba v Rakousku, což by domácnosti motivovalo k úsporám.

Foto: Shutterstock

Šetření se nevyplatí

Šetřit se budou snažit zejména nízko a středněpříjmové domácnosti, pro které mohou být i zastropované ceny poměrně vysoké. Naopak vysokopříjmové domácnosti dost možná žádnou podporu nepotřebovaly. Přesto ji dostanou. A tak budou ještě méně motivované s energiemi šetřit.

Jsou to také bohatší lidé, kteří mají třeba několik nemovitostí, ve kterých spotřebovávají energie. Strop bude platit na všechny z nich. Taková rodina může přijít státní rozpočet hodně draho.

A tak se dostáváme k tomu, kdo to všechno zaplatí. Jediné, co se totiž stane, je skutečnost, že se všechny platby hodí do jednoho pytle a na ten se vezme další dluh. Ten bude nás všech a z výše uvedeného vyplývá, že nejvíce z něj budou prosperovat ti movitější.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.