Přišly nové zálohy. 50 tisíc měsíčně jen za elektřinu. Cože, to je ta pomoc?

Energetická krize udeřila na domácnosti plnou silou. Dodavatelé totiž začali řešit skutečnost, že ceny elektřiny a plynu v poslední době na burzách vyskočily do neuvěřitelných výšin. Nezbylo jim než navýšit koncové ceny, ať už formou regulérních ceníků v rámci stávajících ceníků, nebo nepříliš férovým převodem zákazníků na takzvané spotové ceny.

Nesolidní dodavatelé

Tímto způsobem se především menší dodavatelé zbavují těžkého břímě, protože už nemusí shánět elektřinu a plyn za ceny, aby jim to v rámci nasmlouvaných domácností nějakým způsobem vyšlo. Veškeré riziko přechází na zákazníky, kteří musí platit tolik, jaká je aktuální cena energií na trhu. A ta je teď, jak známo, hodně vysoká.

Příkladem může být dříve velmi oblíbená společnost Nano Green. Ta poslala svým zákazníkům dopis, že je převádí právě na spotové ceny. A spolu s tím i rozpis nových záloh. Ten je přitom pouze jakousi dedukcí a věštěním z křišťálové koule.

Zároveň jde o důkaz, že dodavatelé nepočítají s tím, že by se ceny na trhu změnily k lepšímu. Jeden takový předpis záloh na svém Twitteru vyvěsila moderátorka Světlana Witowská. Například v lednu má dotyčná domácnost zaplatit zálohu ve výši 53 tisíc korun, a to pouze za elektřinu. Celkem se předpokládá, že za elektřinu za rok zaplatí 216 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Bude na to platit strop?

Stát přitom přislíbil zastropování cen na určité úrovni. To by se mělo týkat všech. Moderátorka se však podivuje nad tím, zda bude vůbec možné, aby lidé s podobnými tarify pomoc dostali. Stát za ně totiž bude muset platit desítky tisíc korun měsíčně. Takový je rozdíl mezi jejich cenou a zastropovanou cenou.

Pomoc domácnostem v podobě zastropování cen sice byla ministry již deklarována, avšak dosud nebyla tato změna přijata. Do toho se navíc diskutuje o pomoci v Evropské unii a není vyloučeno, že to celé dopadne ještě trochu jinak.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.