Potají se chystá velká rána pro domácnosti. Kdo se snaží šetřit, bude za elektřinu platit víc

V rámci plateb za elektřinu se schyluje k velkým změnám, které se na první pohled jeví nelogicky, obzvlášť v dnešní době. Lze je totiž shrnout do jednoduchého hesla, že ty domácnosti, které se snaží s proudem šetřit, jak se jim to ostatně ze všech stran doporučuje, budou muset ve výsledku platit více. Naopak ti, kdo spotřebovávají více, by mohli získat výhodu a platit méně.

Výhody skončí

Chystá se totiž nová struktura plateb za jističe a distribuci elektřiny. Je přitom zajímavé, že její zastánci mluví o tom, že současné prostředí narovná a bude spravedlivější, jak uvádějí Lidovky.cz.

Celý problém nám pomůže rozklíčovat pohled do některého z vyúčtování za elektřinu. Na něm totiž zjistíte, že část plateb, které hradíte, se odvíjí od typu jističe. S tím souvisejí i poplatky za každou spotřebovanou kilowatthodinu.

Změnit by se měly právě tyto platby, které se odvíjejí od jističe. Dá se tedy říct, že výsledná částka bude méně závislá na skutečné spotřebě elektřiny. V důsledku by tak na základě změny mohli platit méně ti, kdo spotřebovávají více a ti, kdo mají nižší spotřebu, si naopak připlatí. Nelze to však říct paušálně.

Foto: Shutterstock

Narovnat nespravedlnosti

Na vyšší platby se však musí připravit ty domácnosti, které mají větší jističe a větší rezervovanou spotřebu. Jednoduše proto, že s tím jsou pro distributory spojeny vyšší náklady. Tito lidé přitom často rezervovanou spotřebu nevyužijí, ale naopak využívají cenové výhody, které z ní plynou.

Někteří lidé mají například zvýhodněný tarif díky elektrickému vytápění nebo elektrickému bojleru. Distributor v takovém případě předpokládá, že i spotřeba bude vyšší. Řada z těchto domácností ale následně udělá nějaké změny a takovou spotřebu nemá.

Může jít třeba i o chalupáře, kteří potřebují větší jističe kvůli různým nástrojům, jako je například elektrická pila. Jde ale i o samostatně žijící důchodce, kteří si jistič a tarif neupravili podle aktuální situace v domě.

Zákazníci mají pochopitelně možnost přejít na jiné tarify a jističe. Tím však přijdou o dosavadní výhody. O to však ostatně jde. Podle některých názorů řada lidí dosavadní systém zneužívala a je třeba to napravit.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.