Poláci brání tomu, aby Češi měli levnou elektřinu a plyn. Důvody jsou zvláštní

Už je naprosto jasné, že s cenami elektřiny a plynu se musí něco dělat. Vyskočily strmě vzhůru v celé Evropě, ovšem zejména v České republice se tak stalo skutečně s nebývalou razancí. Velká část domácností už platí mnohonásobně vyšší ceny za energie a další to čeká.

Daně, nebo povolenky?

Po dlouhém váhání se i Evropská unie rozhodla, že je třeba začít něco dělat. Zatím o tom její představitelé bohužel jen diskutují, i když by bylo zapotřebí rychlé akce. Ta je však jen obtížně proveditelná, pokud požadujeme celounijní řešení, které by bylo zároveň zárukou toho, že Češi nebudou osočeni z toho, že si to dělají po svém a například zlevňují elektřinu pouze svým občanům.

V takovémto případě ale hrozí, že do společného řešení někdo začne házet vidle. A to se také stalo. Tentokrát jsou to především Poláci, kterým se vůbec nelíbí, že by energetické společnosti měly začít platit mimořádné daně. Právě z toho by se pak podle představ jiných států financovaly příspěvky pro občany, které by zřejmě přímo zlevňovaly elektřinu a plyn.

Polsko je proti a naopak požaduje, aby se zrušily emisní povolenky. Ty už jsou však v současné době jen velmi malou částí problému, protože ve vysokých cenách tvoří jen nízký podíl. Pokud by byly zrušeny, zřejmě by cena elektřiny klesla jen o pár procent. Zatímco v ziscích energetických společností lze najít mnohem více.

Foto: Shutterstock

Každý má své zájmy

Poláci mají své důvody. Emisní povolenky vadí především jejich uhelným dolům a elektrárnám, které si tato země udržuje navzdory nastolenému trendu. Je v nich totiž zaměstnáno velké množství místních lidí.

Polsko se také bojí toho, že pokud by cena elektřiny rychle poklesla, případně byla nastolena jiná řešení, mohlo by do jejich země začít proudit množství levného proudu, který bude významně konkurovat místním zdrojům. Ty pak budou označeny za zbytečné a vzroste tlak na jejich zrušení.

Jak se ukazuje, komplexní řešení energetické otázky na evropské úrovní nebude vůbec jednoduché, ba právě naopak. Nakonec to přeci jen může skončit tak, že si to každý stát udělá po svém, protože už nebude zbytí.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.