Plynové kotle mají rychle skončit. Lidé je budou muset vyměnit

Jak rychle se dnes může měnit situace, to dokládá velký obrat kolem plynových kotlů. Zatímco ještě před rokem málokdo pochyboval o tom, že tu s námi budou dlouhé roky coby přechodový zdroj tepla, který je poměrně úsporný a není tak problematický, dnes už jsou plynové kotle v podstatě na odpis.

Náhrada je složitá

Ne snad že by šlo o špatná zařízení. Problém je v komoditě, kterou spotřebovávají, tedy v plynu. Z něj se stalo politikum. Každý pochopitelně dobře ví, odkud ho Evropa a tedy Česká republika dominantně čerpá. A to by mělo přestat. V důsledku toho nebude plynu takové množství jako dosud. A i kdyby se ho podařilo dostat sem v dostatečném množství, byl by jednoduše příliš drahý na to, aby ho mohly domácnosti používat.

Tato záležitost už se řeší na nejvyšších úrovních. Ministryně životního prostředí informovala, že proces už byl zahájen a lidé by měli být motivováni k tomu, aby se svých plynových kotlů zbavili a přešli na jiné zdroje tepla. Zatímco dosud tak byly nejrůznějšími dotacemi podporovány právě plynové kotle, teď by to měly být jiná zařízení.

Jako nejpravděpodobnější náhrada pro masy se jeví tepelné čerpadlo. O ně je teď podle výrobců a dodavatelů už tak enormní zájem. Objevují se ale také hlasy, že to není dobré řešení pro všechny. Zejména starší nezateplené domy mohou mít s tímto zdrojem problémy. A takových je v Česku stále velké množství.

¨Foto: Shutterstock

Lidé se zařizují po svém

Jako první by měly být finančně podporovány ty domácnosti, kde už jsou plynové kotle na hranici životnosti a stejně by potřebovaly vyměnit. Cílem je, aby si lidé nepořizovali nový plynový kotel, což by se mohlo brzy ukázat jako vyhozené peníze, ale přešli rovnou na jiný zdroj tepla.

Lidé jsou však z této situace nešťastní. Motivováni dotacemi si mnoho z nich nedávno koupilo drahý kondenzační plynový kotel, který jim měl sloužit dalších patnáct let. Teď se ukazuje, že ho budou muset vyměnit. A to v době, kdy už tak mají vysoké náklady za energie.

Řada lidí se proto zařizuje po svém. Plynové kotle skutečně vypínají, protože plyn je příliš drahý. Bohužel je však nenahrazují ničím modernějším, ale připojují zpět své staré kotle na tuhá paliva, tedy zejména uhlí.

¨Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.