Paní Viktorie se naučila prát boty v pračce jedinečným způsobem. Ušetří jí spoustu práce

Ne všechny boty můžete vzít a dát do pračky. U některých textilních bot ale dokáže praní zázraky, a vypadají pak jako nové. Když se marně snažíte vydrhnout z nich zažranou špínu, která stále nejde dolů, můžete vyzkoušet něco jiného – dát je do pračky. Rozhodně to ale nepatří mezi doporučované způsoby. I tak je nutná pravidelná údržba a případně impregnace, pračka neudělá vše za vás.

Boty předčistěte

Boty do pračky nikdy nedávejte extrémně špinavé. Je potřeba je očistit od největších nánosů. Pokud jsou silně znečištěné, můžete je dát před praním odmočit do vody s přípravkem na mytí nádobí, aby částečně pustila mastnota. Nezapomeňte ani na podrážky.

Perte na nízkou teplotu

Z bot vyndejte tkaničky a vložky. Připravte si ideálně prací sáček, ve kterém je budete prát. Použít se dá i povlak na polštář. Měli byste upřednostnit tekutý prací prostředek před klasickým práškem na praní, aby na botách neulpíval. Pračku nastavte na 30 °C. Nemělo by proběhnout ždímání ani sušení, aby nedošlo k deformaci. V botách zůstává po doprání hodně vody, ale schnout by měly volně na vzduchu. Pro urychlení schnutí do nich můžete vložit zmačkané noviny.

Tyto boty prát nezkoušejte

Nejsou boty jako boty. Plátěné tenisky, sportovní nebo běžecké boty to bez problémů zvládnou, pokud budete postupovat opatrně. Ale kožené, koženkové ani gumové do pračky dávat nezkoušejte. Pak se vyhněte praní zdobených bot a kamínky nebo filtry, mohli byste o ně přijít.

Foto: Shutterstock

Tkaničky a vložky do bot čistěte zvlášť

Tkaničky můžete dát prát s běžnou várkou prádla (podle jejich barvy), nebo je vyprat ručně v mýdlové vodě, pokud máte strach, že v pračce proklouznou do otvoru bubnu. Vložky do boty je nutné vyčistit zvlášť, a to starším kartáčkem, na který nanesete prací prášek. Případného zápachu z nich se zbavíte tak, že je necháte přes noc v sáčku s jedlou sodou.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.