Paní Mirka se naučila do záchodu sypat 3 lžíce pracího prášku. Nechá působit 30 minut a pak se dějí věci

Pravidelné čištění WC je důležité. Možná používáte chemické prostředky, které skvěle fungují, ale často nejsou nutné. Můžete to zkusit pomocí surovin, které máte doma.

Prací prášek funguje, ale má to svá úskalí

Trik spočívá v tom, že jednoduše spláchnete toaletu, aby byla mísa vlhká a pak do ní nasypeme půl šálku pracího prášku. Snažte se o to, aby se dostal všude, kam má. Prkýnko přiklopte a nechte 15–20 minut působit. Pak toaletu dočistěte štětkou a spláchněte. Pozor, nelijte do toalety aviváž. Ta může podporovat růst bakterií, plísní a hub, a také se může přilepit na trubky kanalizace a v takovém případě vznikne problém v potrubí.

Proč zrovna prací prášek?

Prací prášek obsahuje enzymy, které rozkládají odolné skvrny z bílkovin, regulátory pěny, bělidla, inhibitory koroze. Nečistoty se na prací prášek navážou a odtékají pryč. Ale v tom je právě i riziko, tyto částečky prachu mohou ucpat potrubí. V případě pochybností je lepší zvolit přípravek, který je k čištění toalety určený.

Foto: Shutterstock

Jak odstranit vodní kámen z toalety?

Pokud se vám na WC usadil vodní kámen, není to nic neobvyklého. V tomto případě se obejdete bez pracího prášku, ale budete potřebovat kyselinu citrónovou. Návod je jednoduchý: DO toaletní mísy nasypete hrnek kyseliny citrónové (asi 200 g). Necháte půl hodiny působit, pak s pomocí štětky dočistíte a spláchnete. Stejně jako kyselina citrónová budou působit i další kyselé věci – například ocet.

Ten je jemnější, ale tento způsob vyžaduje víc času. Aby bylo čištění octem efektivní, měli byste ho nechat působit přes noc. Nechce se vám lít do záchodu ocet? Pak zbývá ještě jedna možnost. Nalijte do mísy 2 l coly. Nechte působit přes noc a dočistěte štětkou – účinky by měly být podobné. Ve všech případech se využívá reakce alkalického vápníku s čímkoliv kyselým, proto jsou tyto metody tak účinné.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.