Pan Petr už nevyšel s platem. Šel a udělal jednoduchou věc, teď má spoustu peněz

Ačkoliv se v posledních letech mzdy poměrně rychle zvedaly a k vyšším příjmům přispělo také nedávné zrušení superhrubé mzdy, lidé ve stále větším počtu začínají zjišťovat, že už nemají peníze nejen na nejrůznější požitky, ale i základní potřeby.

Stále víc lidí v úzkých

Důvodem je velmi rychlé zdražování, které jednoznačně překonalo nárůsty mezd z posledních let. Statisticky tomu tak sice není, avšak zdražují především ty nejzákladnější položky, jako jsou energie či potraviny. To pak dopadá na nízko a středněpříjmové domácnosti, jejichž velkou část rozpočtu tyto položky tvoří.

Řada lidí tak stojí před poměrně jednoznačným problémem. Ceny rostou a dá se očekávat, že porostou dále. Naopak firmám už se příliš přidávat nechce, obzvlášť některým. Můžete se tak poměrně snadno dostat do problémů, kdy vám peníze nebudou vycházet.

Něco podobného potkalo i pana Petra z Prahy. “Peníze jsem nikdy moc neřešil. Vlastně mi přišlo, že mých 40 tisíc je docela slušný plat, a když se k tomu přidal i plat manželky, měli jsme všechno, co jsme potřebovali a něco jsme dokázali i ušetřit,” líčí pan Petr, který pracuje v marketingu.

Foto: Shutterstock

Rozpočet přestával stačit

Poslední měsíce jsme ale pociťovali, že rozpočet máme stále napjatější. Když nám přišly nové zálohy na energie, zjistili jsme, že nevyjdeme, aniž bychom se museli jinde poměrně výrazně uskromnit. Šel jsem tedy za šéfem, zda by mi nepřidal. Dozvěděl jsem se ale, že firma je ve složitém období a nemůže si dovolit zvyšovat mzdy,” říká pan Petr.

Nezbylo mu tedy, než udělat rázný krok. “Po jedenácti letech jsem tam tedy musel skončit. Překvapilo mě, jak rychle jsem našel novou práci. Odpověděl jsem asi na pět inzerátů a dal si jednoznačný požadavek na minimální mzdu 50 tisíc korun hrubého. Tři firmy mě chtěly hned. Vybral jsem si tu, která nabízela nejvíc. Teď beru 65 tisíc korun a mám příslib zajímavých odměn,” vypráví pan Petr spokojeně.

Doporučuje každému, aby se rozhlédl po příležitostech na pracovním trhu. Jak zjistil, vždy je výhodnější jednou za čas změnit práci, čímž uděláte rychlejší platový skok. I kdyby mu v jeho předchozí práci přidali, bylo by to zřejmě jen pár tisíc. Takto si ale rázem polepšil o 25 tisíc korun. K podobnému kroku teď motivuje i svou manželku.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.