Obrovská prohra Česka v cenách elektřiny a plynu. Schválilo se řešení, které pomůže výrobcům, ne lidem

Stále více odborníků si klade otázku, proč Česko zvolilo v rámci boje proti vysokým cenám elektřiny a plynu právě takové řešení, jako zvolilo. Jisté je to, že něco se opravdu udělat muselo, protože ceny šplhaly stále výše a lidé začali být neklidní z toho, že už nebudou schopni za svou spotřebu energií zaplatit. To by bylo velmi špatné.

Trochu jiné zastropování

Bylo proto oznámeno, že se ceny elektřiny a plynu zastropují. Avšak to je nepřesný popis. Pokud bychom ceny zastropovali, znamenalo by to, že výrobci by je nesměli prodávat za vyšší cenu jež je strop. Právě toto řešení experti prosazovali ze všeho nejvíce.

Důvod je jednoduchý. Například tuzemský ČEZ produkuje elektřinu za stále stejné peníze. V případě jaderných a uhelných elektráren je to doslova pár korun. Pak ale elektřinu prodá českým domácnostem klidně za desetinásobek, jakkoliv do toho ještě vstupují další prostředníci.

Panovala proto shoda na tom, že by se výrobcům měl ponechat rozumný zisk, zastropovaný například na trojnásobku výrobních cen, což by bylo stále podstatně více, než kolik firmy kasírovaly v minulých letech. To by představovalo skutečné řešení na základní úrovni.

Foto: Shutterstock

Výrobci budou profitovat

Zvoleno však bylo řešení jiné. Ceny se zastropují až pro zákazníky. Výrobci tak budou dodávat stále za nehorázné ceny, dodavatelé za ně nakoupí a zákazníkům vyfakturují maximální možnou částku. Rozdíl jim pak doplatí stát.

Jde o obrovsky nákladné opatření, které může stát stovky miliard korun za rok. Kolik přesně to bude, to nikdo netuší, což celou věc činí naprosto nevyzpytatelnou a potenciálně velmi nebezpečnou.

Někteří odborníci už poukazují na to, že tímto způsobem se pomohlo především výrobcům energií. Ti si totiž zachovají obří zisky. Něco z nich mají sice odvést formou mimořádné daně, avšak to bude podstatně méně, než o kolik by přišli, pokud by se cena zastropovala u nich.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.