Obrovská chyba, kterou domácnosti dělají při pití vody. Tento omyl je doslova českou specialitou

Je zajímavé, jak moc se v České republice uchytilo pití vody z kohoutku. Tu zde mnozí považují za to vůbec nejlepší, co mohou pozřít a naopak pro balenou vodu mají pouze negativní slova. Řada lidí ji považuje za zbytečnou, nešetrnou k životnímu prostředí a drahou. Pak se často diví, že v restauraci jim chtějí prodat vodu balenou a vyžadují naopak tu kohoutkovou.

Voda nemusí být dobrá

Ať si každý pije, co uzná za vhodné, chtělo by se říct. Ale pojďme se na chvíli nad touto problematikou pozastavit. Je nesporné, že prodej balené vody není úplně ideální, protože to produkuje množství plastů, s nimiž není jednoduché následně nakládat.

Avšak i voda z kohoutku má svá negativa vedle jednoznačných pozitiv, jako je například to, že je levná a rychle dostupná. Nelze však bez dalšího předpokládat, že by byla stoprocentně nezávadná, za jakou se obvykle vydává.

V České republice totiž přibývá zdrojů vody, které nedokáží splnit stanovené limity, které určují množství pesticidů či jiných látek, které se ve vodě vyskytují. Neřeší se to ale způsobem, který by se dal předpokládat, tedy označením takového zdroje za nepitný, nýbrž udělením výjimky. Takových případů přitom každoročně přibývá.

Foto: Shutterstock

Jak je na tom potrubí

A pak tu máme také roky zanedbávaná potrubí, kterými do vašeho kohoutku voda proudí. České vodárenství není v dobré kondici, což souvisí s tím, že se do značné míry předalo do správy soukromým společnostem, které inkasovaly zajímavé zisky, ovšem s potřebnými investicemi šetřily.

Na některých místech je tak potrubí doslova v havarijním stavu a nemůže překvapit, že tu a tam dochází ke kontaminaci pitné vody. To už se stalo i v Praze, kde pak lidé měli značné problémy.

Zmínku si zaslouží i skutečnost, že je do vody přidáván chlor. Ten pochopitelně slouží k tomu, aby zamezil její závadnosti, avšak chemicky vodu zatěžuje.

V malém množství tělu nevadí, ovšem málokdo dokáže spolehlivě říct, co se stane, pokud vodu s chlorem pijete celý život. Nezatěžuje pak organismus přeci jen příliš? A další věc je, že taková voda nechutná příliš dobře.

Pokud tak už pijete kohoutkovou vodu, měli byste používat filtr, který ji dokáže značné části chloru zbavit. Vhodné je také pít až odstátou vodu a nikoliv hned po natočení, kdy je koncentrace chloru nejvyšší.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.