Oblíbený olej v Česku musí být stažen z obchodů. Ukázalo se, že je jiný, než co slibuje

Čas od času se v českých obchodech objeví produkty, které musí být staženy z nejrůznějších důvodů. Někdy se v nich objeví něco nepřípustného, co by konzumenty mohlo ohrozit, jindy se ukáže, že daný produkt není tím, za co se vydává. Zatímco v případě prvním jde obvykle o náhodné pochybení, v tom druhém už bohužel někdy může jít o záměr.

Velké rozdíly mezi oleji

Obvykle se upozorňuje na to, že třeba v masných výrobcích není tolik masa, kolik výrobce deklaruje na obalu. Jsou ale i další výrobky, které mají s kvalitou pravidelné problémy. Vedle medů jde třeba o oleje, zejména pak ty dražší a zejména v dnešní době, kdy jejich cena poměrně dramaticky stoupá.

Za krále mezi oleji mnozí považují olivový olej. Ten se však prodává v několika kategoriích, které se mezi sebou poměrně podstatně liší. Na výběr je klasický olivový olej, následně panenský olivový olej a ten úplně nejvíc špičkový je extra panenský olivový olej.

Mohlo by se zdát, že je to vcelku jedno a řada lidí skutečně automaticky sahá po tom nejlevnějším, protože jsou všechny přeci z rozmačkaných oliv, tak jakýpak by v tom byl rozdíl. Odborníci by vás ale vyvedli z omylu. Například dobří kuchaři si na rozdíly opravdu potrpí a do svých výtvorů nepoužívají prakticky nic jiného než extra panenský olivový olej.

Foto: Shutterstock

Tento olej opravdu zklamal

Jenže pak je docela problém, když vám ho někdo prodává za vysokou cenu a vy pak zjistíte, že jste si koupili něco jiného. To je i případ olivového oleje značky Borges, který teď musí být stahován z obchodů. Upozornila na to společnost Makro, která ho prodávala. Konkrétně jde o olej s označením extra panenský a datem minimální trvanlivosti do 4. března 2023. Zemí původu je Španělsko, šarže L:213184063

Ukázalo se, že tento olej není možné prodávat jako extra panenský, protože nesplňuje požadavky na toto označení. Jednoduše není tak kvalitní. Je samozřejmě otázkou, zda došlo k nedopatření nebo se někdo pokusil prodávat horší olej jako lepší a vydělat na tom.

Borges je každopádně velmi oblíbenou značkou olivových olejů, kterou prodávají i další obchody. Podle všeho je zatím problém pouze s touto šarží.

Pokud jste si tento výrobek zakoupili, máte ho možnost v prodejnách Makro vrátit, ovšem pouze po předložení prodejního dokladu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.