Němce už nikdo nechápe. Vypínají si poslední elektrárny a Čechům kvůli tomu znovu zdraží elektřina

Chvíli se zdálo, že v této složité době pro Evropu zvítězí v Německu něco jako selský rozum a alespoň na chvíli dostane přednost před ideologií. Jenže to se nestalo. Německý ministr hospodářství oznámil, že tři dosud funkční jaderné elektrárny budou podle plánu odstaveny.

Proč to dělají?

Přitom by stačilo, kdyby se toto rozhodnutí o něco odložilo a elektrárny setrvaly v síti o nějaký ten měsíc déle. Za rok třeba bude situace na trhu s s elektřinou zase odlišná a možná jí bude přebytek. To však v tuto chvíli neplatí a elektřiny se zdá být nedostatek, což šponuje její ceny pořád výš a výš.

Zatímco v minulých dnech se situace alespoň trochu uklidnila a elektřina spadla z rekordních výšin, které už mimochodem znamenaly, že by si ji firmy a domácnosti nemohly dovolit, po německém oznámení už ceny zase vesele rostou a není vyloučeno, že dosavadní rekordy znovu překonají.

Němci se bohužel chovají tak, že je to vůbec nezajímá. Jakoby ani trochu nechtěli přispět ke zklidnění situace a naopak ji ještě zhoršují. Za současný stav jsou přitom přinejmenším zčásti zodpovědní.

Před pár lety se Německo rozhodlo, že prakticky plně přejde na elektřinu z obnovitelných zdrojů, přičemž dočasnou zálohou, než se vyřeší ukládání energie a další poměrně závažné problémy, měl být plyn.

Foto: Shutterstock

Stejné ceny pro všechny

Jak ale známo, na plyn se dnes můžeme spolehnout jen velmi obtížně a solární a větrné elektrárny nejsou takovou spásou, jak se čekalo. Zrovna letos v Německu moc nefoukalo, a tak se elektřiny vyrobilo méně, než bylo zapotřebí.

Němci přitom hřeší na to, že jiné země, zejména pak Česká republika, mají značné přebytky elektřiny, kterou mohou odebírat. Jde víceméně o zajištění jejich experimentů. Chvíli to fungovalo, avšak teď se nerovnováhy na trhu ukázaly naplno.

Je přitom nepřijatelné, aby Němci v Česku produkovanou elektřinu kupovali za stejné, ne-li nižší ceny než české domácnosti. Tak tomu teď bohužel je. Česká elektřina totiž putuje na společný trh, kde si ji za aktuální ceny může koupit kdokoliv. Čeští dodavatelé v tomto ohledu bohužel nemají žádné zvýhodnění.

A co bude znamenat vypojení posledních stabilních zdrojů elektřiny v Německu? Inu, nedá příliš přemýšlení, že ke zlevnění to zcela určitě nepřispěje, ba právě naopak. Ceny budou zase o něco vyšší.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.