Největší dodavatel elektřiny a plynu přestal nabírat zákazníky. Tak to už je síla

V posledních dnech sledujeme až neuvěřitelný vývoj na trhu s elektřinou, která zdražovala tempem, jež si dosud nikdo nedokázal překonat. Vždyť denní pohyb byl klidně o 140 eur na megawatthodinu. To přitom byla suma, která se za toto množství elektřiny platila celkem. Dnes se v této hodnotě udělá denní výkyv, bohužel většinou směrem nahoru, byť teď cena zase trochu spadla, avšak nikoliv na jakkoliv přijatelnou úroveň.

Takhle to dál nepůjde

Ukazuje se, že trh s elektřinou selhává a kolem ceny 800 eur za megawatthodinu už v podstatě nedokáže efektivně fungovat. Dodavatelé totiž těžko mohou za tyto ceny nakupovat, protože by to jen obtížně prodávali koncovým zákazníkům. Ti by na to neměli peníze. Podle experta na energetiku Jana Palaščáka totiž už cena 500 eur znamená, že lidé budou jen za elektřinu platit 100 až 200 tisíc ročně. A to si může dovolit málokdo.

Řada dodavatelů tak už přestala nabírat nové zákazníky. K tomuto kroku se uchýlila Pražská plynárenská nebo MND a teď se přidal i největší hráč na trhu v podobě ČEZ. Podle něj je situace na trhu taková, že v podstatě nejde udělat novým zákazníkům rozumnou nabídku.

Výjimku budou mít pouze ti, kdo chtějí připojit nové odběrné místo. Avšak přechod od konkurence teď není možný, jakkoliv by mělo jít o krátkodobé řešení. Zda a kdy se to změní, však bude záviset především na tom, jestli se umoudří cena elektřiny, ale také plynu na trhu.

Foto: Shutterstock

ČEZ elektřinu vyrábí

ČEZ má však na českém trhu přeci jen výsadní postavení. Zatímco další dodavatelé elektřiny a plynu jsou většinou závislí na tom, jak se jim komodity podaří nakoupit a následně prodat, výhodou tohoto polostátního gigantu je skutečnost, že elektřinu sám ve velkém vyrábí.

A to v takovém množství, že dalece přesahuje potřeby českých domácností. ČEZ totiž elektřinu ještě prodává do ciziny. Bohužel, Češi si ji musí kupovat za stejné ceny, protože ty určuje právě trh na burze. To mnozí nechápou a vyžadují, aby tato společnost ceny zastropovala na rozumných úrovních.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.