Nejúčinnější hnojivo všech používali lidé už před stovkami let, pak se na ně zapomnělo. Naučte se to znovu

Snažíte se dopřát svým pokojovým rostlinám tu nejlepší péči? Pokud neradi saháte po chemických hnojivech a dalších průmyslově zpravovaných prostředcích, máte pro vás několik tipů, jak využít sílu některých přírodních hnojiv.

Využijte vaječné skořápky

Jestliže nemáte vlastní slepice, tak skořápky od použitých vajec asi vyhazujete. Zkuste je najemno nadrtit a přidat do substrátu k vašim pokojovkám. Díky velkému množství vápníku, které vaječné skořápky obsahují, se bude vašim rostlinám dařit zase o něco lépe.

Voda ze syrového masa

Když vytáhnete maso z vaničky nebo ho necháte rozmrazit, pustí poměrně hodně šťávy. Místo abyste ji vylili, zkuste ji přidat k vodě, kterou zaléváte květiny.

Ve vodě stačí rozpustit jen trochu šťávy, abyste měli jistotu, že nebude zapáchat, a pak s ní zalévejte pokojovky jako obvykle. Z masové šťávy získají železo a hořčík, který jim pomůže zesílit. Po téhle kúře budou mít vaše pokojovky především mnohem jasnější barvy než předtím.

Foto: Shutterstock

Lógr a popel

Naši předci uměli zpracovat úplně všechno. Sedlinu z kávy tak využívali jako výborné hnojivo – vy už lógr dál nevyužijete, ale vaše pokojovky si z něj ještě mohou vzít spoustu prospěšných látek.

Podobně je to s popelem. Přidávejte pár lžic do vody, kterou zaléváte a vašim rostlinám se bude lépe dařit. Jen si dejte pozor, aby byl popel čistě dřevěný – žádné uhlí ani papír.

Slupky

Prospěšné mohou být i další zbytky z kuchyně – třeba slupky. Slupky od banánu naházejte do vody a nechte dva dny louhovat, poté s ní zalijte své domácí rostliny. Díky tomu získají vápník i draslík a navíc budou chráněny proti škůdcům.

S parazity si poradí i výluh z cibulových slupek. Stačí nechat cibulové slupky přes noc vylouhovat a pak vodu použít na zalití.

Vsaďte na kvasnice

Kostku droždí rozdrobte do litru teplé vody, přidejte asi lžíci cukru a nechejte kvasnice, aby přes noc pracovaly. Poté směs znovu nařeďte v poměru asi jedna ku čtyřem. Toto hnojivo je vhodné například pro orchideje v době těsně před nasazením květů, ale pomůže k rozkvětu i dalším vašim pokojovkám.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.