Na Slunci roste počet slunečních skvrn. Mohou nás ohrozit?

Katastrofické filmy nám občas předkládají děsivou vizi toho, co by se mohlo stát se životem na Zemi, kdyby se na Slunci vytvořila extrémní sluneční bouře nebo nás zasáhla neobvyklá sluneční aktivita. Je pravda, že magnetické působení Slunce může být nebezpečné pro naši techniku. Sluneční aktivita navíc v posledních měsících stoupá – máme se čeho bát?

Divoká sluneční aktivita

Jestli sledujete sluneční aktivitu, vznik slunečních skvrn a erupce na jeho povrchu, jistě jste si všimli, že v posledním období se počet těchto jevů zvyšuje.

Pro moderní lidstvo jsou v tuto chvíli největším nebezpečím geomagnetické bouře, které by mohly ohrozit fungování našich satelitů a obecně moderních technologií. Při opravdu extrémních jevech, které by se na Slunci mohly odehrát, by pak byla ohrožena i Země jako celek. Narůstající sluneční aktivita pro nás tedy za určitých okolností může být dost nepříjemnou zprávou.

Foto: Shutterstock

Za vším hledej sluneční cyklus

Sluneční cyklus je termín, který se používá pro přibližně jedenáctileté období, během kterého dochází k proměnám sluneční aktivity. V průběhu tohoto cyklu dojde na Slunci k výměně pólů – což má vliv na vznik slunečních skvrn, jejichž zvyšující se počet znásobuje sluneční aktivitu.

V době tzv. slunečního maxima je sluneční aktivita vysoká a může na Zemi způsobovat komplikace.

Vrchol tohoto cyklu nás zřejmě čeká v roce 2025 – zvolna se k němu tedy blížíme. Zatím však není třeba panikařit, vědci předpokládají klidný průběh tohoto cyklu.

Polární záře

Se sluneční aktivitou, slunečním magnetickým pólem a jeho poruchami také souvisí vznik polárních září. Směrem k vrcholu slunečního cyklu tak můžeme polární záře pozorovat častěji a také na místech, kde jejich vznik není obvyklý. K tomu právě dochází i v těchto měsících a polární záři je někdy možné pozorovat i na našem území.

Foto: Shutterstock, zdroje: Space, NASA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.