Miliony Čechů mají nárok na tisíce korun měsíčně od státu. Jenže o tom netuší a přicházejí o ně

Celá řada domácností čeká jako na smilování na slíbený příspěvek na energie. Ačkoliv ten nebude kdovíjak vysoký a v letošním roce by měl činit jen několik málo tisíc korun, pro mnohé lidi platí, že každá koruna se počítá, obzvlášť v takto napjaté době.

Nevydávejte za bydlení příliš

Až překvapivě málo se však ví, že stát vám může pomoci okamžitě a navíc dlouhodobě. Každý měsíc můžete dostávat příspěvek ve výši několika tisíc korun, v závislosti na tom, kolik potřebuje, respektive kolik se vám nedostává.

Jak uvádí výzkumná společnost PAQ Research, v současné složité situaci má na příspěvek nárok už každá pátá domácnost. Je to dáno tím, že dramaticky vzrostly náklady na bydlení, zejména v důsledku zdražujících se energií, ale také hypoték. Příspěvek na bydlení slouží k tomu, aby domácnost nemusela za bydlení vydávat přílišnou část svých příjmů. Jsou na to tabulky, do kterých se dnes vejde stále více domácností. Předpokládá se přitom, že jich bude dále přibývat.

Je však s podivem, jak málo lidí jde a o tento příspěvek si požádá. Podle odborníků je to pouhých 20 % z oprávněných, a to i v této složité době, kdy mají hlouběji do kapsy.

Foto: Shutterstock

Žádostí je velmi málo

Je pravdou, že pro některé domácnosti by šlo o příspěvek spíše ve formální výši třeba několika desetikorun nebo stokorun. Avšak přibližně 400 tisíc domácností má odhadem nárok na příspěvek v řádu tisícikorun. A každý měsíc, který propásnou se žádostí, tento příspěvek propadá. Zpětně totiž není možné žádat.

Podle expertů je tato záhada dána hned několika faktory. Předně na příspěvek rychle získaly nárok statisíce domácností, které dříve žádnou nouzí netrpěly a v pohodě vycházely. Možná jí netrpí ani teď, protože se uskrovnily. Ovšem na pomoc už nárok mají. Možná to neví, nebo se jim prostě žádat nechce, protože nechtějí spadat do této škatulky.

Bohužel existuje i značná skupina těch, kteří jsou odrazeni složitou administrativní procedurou, která žádost o příspěvek provází. Je totiž nutné vyplnit rozsáhlý formulář, a to každé dva měsíce. Do budoucna se počítá s tím, že by se interval rozšířil na šest měsíců.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.