Lyžování v Česku letos možná vůbec nebude. Skiareálům zřejmě vypnou elektřinu

Lyžařské areály skutečně nemají na růžích ustláno. Po letech nejrůznějších omezení se těšily konečně na plnohodnotnou sezónu, která ale dost možná vůbec nenastane. Ovšem z odlišných důvodů než v předchozích dvou letech. Vážně hrozí, že nebudou energie, případně budou tak drahé, že by se provoz vůbec nevyplatil.

Opravdu těžká volba

Podle ředitele největšího českého skiareálu ve Špindlerově mlýně Reného Hroneše se totiž majitelé lyžařských center musí vyrovnávat s obrovským nárůstem nákladů za energie. To je podobné jako v jiných segmentech podnikání, avšak v tomto případě je to přeci jen trochu specifické.

Náklady na energie totiž tradičně tvoří jednu z největších položek v rozpočtu areálů. Zkrátka puštěné lanovky a systémy zasněžování něco stojí. A letos budou stát mnohonásobně více než v předchozích letech.

Šéf Špindlu v rozhovoru s deníkem E15 informoval o tom, že jeho areál v současné době není schopen získat rozumnou nabídku na elektřinu, nemluvě o nějaké možnosti ji zafixovat. Majitelé areálů tak stojí před nelehkou volbou. Zahájit sezónu se spotovými cenami elektřiny, které mohou jejich byznys poslat do hlubokého minusu, nebo vůbec neotevřít.

Foto: Shutterstock

Stát může areály vypnout

Je velmi pravděpodobné, že citelně zdraží ceny skipasů. Ovšem ani to zřejmě nedokáže pokrýt zvýšené náklady na energie. Pokud by došlo k plnému promítnutí, permanentky by si nikdo nekoupil, protože by byly nesmyslně drahé. A pak by zase nemělo cenu otevírat.

Dilema majitelů lyžařských areálů však může vyřešit i stát. Například ve Švýcarsku už existuje plán úspor v případě energetické krize. A jak se ukazuje, i v této lyžování zaslíbené zemi by byly skiareály vypnuty jako první. Dá se předpokládat, že v České republice by tomu nebylo jinak. Přeci jen, pokud si máte vybrat, zda ponechat v chodu topení, nebo sjezdovky, je volba docela jasná.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.