Lidl zase pořádně namíchl Čechy. Udělal opravdu nepěknou věc

V minulých týdnech se v České republice opět rozjela debata o tom, jakou vlastně používají obchodní řetězce strategii v prodeji zeleniny a ovoce. Ta v regálech zdražuje podobně jako jiné potraviny, přičemž se teď ukázala, že české sklady přetékají ve švech. Že prý řetězce od místních farmářů nenakupují a raději vozí zde běžně dostupné plodiny z daleké ciziny.

Zelenina ze všech koutů světa

Bizarním případem se potom ukázala být zejména cibule, která byla dovážena až z Nového Zélandu. Musela tak urazit tisíce kilometrů, a to v době, kdy se hovoří o nutnosti omezit třeba cestování letadlem kvůli klimatické změně.

Agrární komora České republiky potom poukázala i na další běžné případy. Brambory se například běžně dovážejí z Francie, jablka z Chile, mrkev z Itálie, rajčata z Nizozemska a česnek ze Španělska. To vše přitom čeští pěstitelé řetězcům nabízejí v prvotřídní kvalitě. Jenže často za lehce vyšší cenu, než za jakou jsou k mání produkty ze zahraničí. Obchodní řetězce se pak řídí pouze logikou peněz a objednají vždy to, co je nejlevnější, aniž by se nad tím více zamýšlely.

Lidé se tak teď začali ve větší míře zajímat o to, odkud zelenina nebo ovoce, které kupují, pochází. Sami totiž nechtějí kupovat plodiny z druhého konce světa a přispívat tak k likvidaci českého zemědělství nadnárodními řetězci.

Foto: Shutterstock

Trik obchodníků

Ty by pochopitelně mohly zareagovat příkladně a přehodnotit svou nákupní strategii. Namísto toho se však zřejmě rozhodly v ní pokračovat a pouze znepřehlednit situaci pro zákazníky. Na sociálních sítích se tak objevily příspěvky od zákazníků, kteří si všimli, že některé řetězce u cenovek na regálech přestaly uvádět zemi původu a upozorňují, že je k nalezení až na obalu.

Podle Agrární komory ČR jde o obchodní řetězec Lidl. Právě on byl tím, kdo prodával cibuli z Nového Zélandu. To už si přitom na cenovce nepřečtete, údaj o zemi původu byl odstraněn. Mělo by být možné ho dohledat na balení, kde jistě bude uveden malým písmem v nepřehledné grafice. Málokdo si přitom může dovolit země původu tímto způsobem kontrolovat u veškerého ovoce a zeleniny, které kupuje.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.