Lidem přišly faktury za elektřinu a plyn. Pořádný nářez. 60 tisíc měsíčně. Kde na to mám vzít?

Mnozí lidé dosud vnímali situaci s cenami energií značně zkresleně. Požívali totiž výhod zafixovaných tarifů, případně dobíhajících cen ve smlouvách na dobu neurčitou. Mohlo se tak zdát, že se jich zdražování elektřiny a plynu netýká. To ale není a nemůže být pravda.

Končí fixace a přicházejí nové ceny

Některé domácnosti a firmy si sice díky tomu prodloužily staré časy s levnými cenami energií, ovšem spravedlnost v tomto ohledu funguje. Zatím totiž platí, že čím později přejdete na nové tarify a ceníky, tím více také zaplatíte.

Kdo se tak poškleboval nad osudy zákazníků loni zkrachovalé Bohemia Energy, kteří museli přejít na dražší energie u jiných dodavatelů, může na tom být dnes ještě hůře. Zatímco oni si totiž tehdy zafixovali třeba na dva tři roky sice vysoké, ale stále únosné ceny, teď už jsou částky zase někde úplně jinde.

Začíná přitom období, kdy lidem chodí vyúčtování a nové zálohy. Mnozí se nestačí divit, kolik mají platit. “Tato situace je už neúnosná. Mám teď společnost u které se navýšily zálohy tak, že nemáme na zaplacení. Záloha na plyn 50 tisíc a na elektřinu 10 tisíc. Měsíčně za inkaso bychom měli teď zaplatit kolem 70 tisíc. A kde ty peníze máme vzít. Vůbec nevíme z čeho to zaplatíme,” napsala nám paní Kamila.

Foto: Shutterstock

Může být ještě hůře

K podobným situacím dochází zejména tehdy, když je zákazník svým dodavatelem převeden na takzvané spotové ceny a musí hradit cenu elektřiny nebo plynu podle toho, jak se vyvíjí na burze. A tam se v poslední době nevyvíjí vůbec příznivě. Dodavatelé se takto v podstatě zbavují odpovědnosti.

Může být přitom ještě hůře. Zatímco paní Kamila má za elektřinu platit “pouhých” 10 tisíc měsíčně, na internetu už se objevují nové výměry od společností, které právě na základě spotových cen předpokládají měsíční platby v zimních měsících někde kolem 50 tisíc korun pouze za elektřinu. Jde například o společnost Nano Green, která slibovala zelené energie a nedávno všechny své zákazníky převedla právě na tarif se spotovými cenami.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.