Lidé v Česku topí jako utržení ze řetězu. Přijde pro ně tvrdá rána, bude jim zima

Dnes už nikdo nepochybuje, že zde máme energetickou krizi nemalého rozsahu. Současníci žádnou takovou nepamatují, což s sebou nese tu nevýhodu, že pro ně má stále poněkud abstraktní podobu neustále se zvyšujících nákladů za elektřinu a plyn.

Omezení přijde

Málokdo ale tuší, že tyto komodity mohou být reálně nedostatkové. Až příliš rychle jsme si zkrátka zvykli na to, že když otočíme kohoutkem, tak radiátor začne okamžitě topit a že se to nikdy nemůže změnit. Tak jednoduché to ale bohužel není.

Nedostatek energií nás může postihnout hned několika způsoby. Buď bude třeba plyn natolik drahý, že si ho prostě nebudeme moci dovolit, protože kdo bude mít třeba 500 tisíc korun na vytopení rodinného domku, že? Nebo ho prostě v trubkách nebude dost a po otočení oním kohoutkem se nic nestane. Bude stále zima.

Pochopitelně, to je hodně černá vize. Ostatně, máme tu státní aparát od toho, aby se v této podobě nenaplnila. Prakticky jisté ale už je to, že se budeme muset omezovat. To platí pro všechny v Evropě, ale jak se ukazuje, pro Čechy dvojnásob.

Foto: Shutterstock

V Česku se topí podstatně víc než jinde

Jak totiž uvádí náměstek ministra průmyslu, v západních zemích jsou už dnes v podstatě zvyklí topit na 19 nebo 20 stupňů Celsia. Pokud jim tak bude nařízeno, aby si ubrali ještě stupínek, nebude to pro ně žádný velký rozdíl. Důvodem je mimo jiné to, že na Západě byly ceny energií poměrně vyšší než u nás už před touto krizí.

V Česku jsme ale prý zvyklí topit na 24 stupňů. To číslo mě popravdě ohromilo, protože to už je skutečně velké přetápění vnitřních prostorů. Skutečně se tak ukazuje, že povídačky o tom, jak Češi doma pořádně zatopí a chodí ve spodním prádle, nejsou vůbec vymyšlené.

Pokud bychom se tak museli kolektivně omezit na topení na 18 nebo 19 stupňů, bude to znamenat pro mnohé velkou ránu pro jejich tepelný komfort. Takovým lidem zřejmě při těchto teplotách bude nepříjemná zima.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.