Lidé teď dělají s elektřinou a plynem obrovskou chybu. Budou jí litovat, už se z toho nemusí vyhrabat

Dříve platilo, že pokud se vám zdály být platby za elektřinu nebo plyn příliš vysoké, jednoduše jste si na některém z internetových srovnávačů mohli najít výhodnější nabídku, a to klidně velmi výrazně. Takto se ještě loni daly ušetřit třeba desítky procent z roční ceny za energie.

Výhody skončily

Dnes už se to jeví jako dávno zapomenuté časy. Dnes odborníci radí zůstávat u svých dodavatelů, kteří sice neustále zdražují, avšak v případě přechodu hrozí ještě méně výhodné podmínky. Zatímco dříve se totiž jednotlivé společnosti předháněly v tom, aby získaly zákazníka k sobě, dnes se o klienty nikdo zvlášť nepere. Některé firmy rovnou zastavily příjem nových zákazníků, jiné jim nabídnou tak nevýhodné podmínky, že je to stejně odradí.

A tak dnes zůstává vlastně jediná volba, která je ale o to zásadnější. A tato volba zní: fixovat, nebo nefixovat? Dříve platilo, že pro zákazníky bylo obvykle výhodnější a také předvídatelnější, aby si cenu zafixovali. Tyto tarify totiž v drtivé většině případů nabízely nižší ceny, a to za cenu toho, že jste u daného dodavatele museli ono určené období zůstat.

Dnes je to ale celé jinak. Fixované tarify jsou dnes obvykle dražší než ty plovoucí. Důvod? Dodavatelé se po zkušenostech z minulých měsíců obávají, že ceny půjdou ještě výše a že by je to mohlo finančně zlikvidovat.

Ale pozor, to ještě zdaleka neznamená, že jde o nejpravděpodobnější variantu. Jenže výkyvy jsou dnes natolik velké, že je fixace pro energetické společnosti velkým rizikem. Právě proto ji nabízejí s velkou přirážkou.

Foto: Shutterstock

Postupujte raději opatrně

A také proto by měli být lidé velmi obezřetní, zda na fixaci přistoupí. Mnoho lidí právě v těchto dnech dělá velkou chybu spočívající v tom, že si ceny elektřiny a plynu fixuje na dva nebo dokonce tři roky dopředu. A to za stávajících, již velmi vysokých cen, které jsou vyšší než ty tržní, protože je v nich zakalkulováno ono riziko.

Je třeba si uvědomit, že tyto ceny budete platit další tři roky. A to třeba i tehdy, když do České republiky plnou silou vstoupí recese, ceny energií klesnou a navíc vzroste nezaměstnanost, která se může i ve vašem případě demonstrovat ztrátou pracovního místa.

To je potom situace, ze které se člověk jen velmi obtížně dostává. Odborníci proto dnes doporučují opatrnost, která spočívá v tom, aby lidé nefixovali ceny za všech okolností. Moudřejší se teď jeví nějakou dobu vyčkat, než se unáhlit a třeba už za pár měsíců toho litovat.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.