Lidé si za miliony kupují bezcenné byty. Jejich životnost končí, ale raději se o tom nemluví

V České republice stále platí, že je mnohem lepší bydlet ve svém než v nájmu. Jakkoliv se tento názor začíná postupem času a také vlivem okolností měnit, bude zřejmě trvat ještě hodně dlouho, než bude definitivně překonán a nájemní bydlení bude bráno jako rovnocenné. Ostatně, tak je tomu i v západních zemích.

Jak dlouho vydrží?

Lidé si přitom nákupem bytu mohou zadělat na nepříjemné problémy. Ačkoliv se stále staví nové bydlení, většinou se obchoduje se staršími byty. A ty se mohou stát časovanou bombou, jak upozorňuje ekonom Vladimír Bruna ve svém komentáři pro server idnes.cz.

Je s podivem, jak málo se o této problematice mluví. Avšak panelové domy byly konstruovány s životností 40 let, přičemž některé z nich už přesluhují a další jsou v poslední fázi své obyvatelnosti. Nějakou dobu sice bude možné je udržovat za cenu velmi drahých oprav, avšak není vyloučeno, že jednoho dne může dojít k jejich stržení.

Lidé, kteří si teď takový byt v panelovém domě pořídí za mnoho milionů korun, mohou být za pár let nepříjemně překvapeni. Jejich investice může být do značné míry znehodnocena. Ať už tím, že si dům bude žádat drahé opravy, na které společenství vlastníků jednotek nebude mít peníze, nebo tím, že bude nutné přistoupit k demolici.

Foto: Shutterstock

Nájem je bezstarostný

Je třeba si říct, že dotyčný v takovém případě nedostane žádnou náhradu. Dům mu patří spolu s dalšími vlastníky bytů. Musí se tak o něj starat, a pokud to již není možné, je to jeho problém. Něco však přeci jen zbyde. A to podíl na pozemku. Je ale otázkou, zda společenství dokáže najít dostatek sil a peněž, aby si na něm případně postavilo nový dům.

Zatím se to příliš neřeší, avšak vlastnictví nemovitosti s sebou vždy nese řadu povinností, závazků a problémů. Ty mohou být dlouho poměrně malé a v podstatě srovnatelné s nájemním bydlením. Ale skutečně chcete řešit zásadní nedostatky domu, ve kterém máte byt?

Například v Německu už to lidé z velké části pochopili. Vědí, že peníze mohou investovat lépe než do vlastní nemovitosti a tu si raději pronajmou. Veškerá rizika nese její majitel a oni pouze platí nájem.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.