Křen většina Čechů vůbec neumí pěstovat. Buďte mezi prvními, kdo to bude dělat pořádně

Wooow, to je síla! Když si nastrouháte čerstvý domácí křen, bude o tom vědět celá domácnost. Váš nos zažije pořádnou očistnou kúru, jelikož se právě na něm ukáže, že domácí křen má tu největší sílu. Slzí vám oči a pálí vás jazyk? Domácí dobrota se vám podařila. Ne vždy je ale pěstování úspěšné.

Skvělá zelenina

Milujete křen? Rádi si připravujete křenovou omáčku? Používáte tuto oblíbenou zeleninu jako přílohu k vařenému vepřovému kolínku? Nebo si z čerstvého strouhaného křenu, který jste deset minut vařili v mléce, hojíte úspěšně zánět močových cest? Křen nesmí chybět v žádné kuchyni. Dodá šmrnc a jedinečný otisk mnoha pokrmům. Je to skvělá zelenina. Máte kousek zahrádky, kde by se mohl usadit? Jdeme na jeho pěstování.

Pěstování není náročné

Křen vám dokonale protáhne dutiny, ale také rozproudí krev a vžene příjemný ruměnec na líčka. Často se silný křen tlumí jablky, aby nebyl tak silný. Nejlepší je vždy to, co si sami vypěstujete. Křen není příliš náročný, stačí mu jen porozumět.

Miluje slunné nebo polostinné místo. Daří se mu ve středně těžké půdě. Půdu si nejprve dobře zryjte a odlehčete ji směsí s kompostem. Kořenová zelenina se vám bude dobře pěstovat a současně půjde mnohem lépe vytáhnout z půdy, až ji budete potřebovat sklízet. Křen se sází do hloubky okolo 15 centimetrů.

Foto: Shutterstock

Jeden rok stačí, miláčku?

Přejete si křen pěstovat jen jeden rok? Každý rok budete vysazovat řízky, které vyrostly v předchozím roce. Tyto řízky se vysazují v březnu a měly by být široké asi jeden centimetr, dlouhé 20 centimetrů. Jedná se v podstatě o tenčí kořeny křenu, který jste uplynulý rok sklízeli. Přes zimu je nechte odpočinout v chladné a temné místnosti. Na jaře je zkraťte na délku 20 centimetrů a zasaďte správnou stranou hluboko do země. Na konci sezóny budete opět sklízet.

Péče není složitá, ale budete přihnojovat

Křen začněte okopávat a přihnojovat až v době, kdy bude nutné odhalit samotný kořen a zbavit jej přebytečných výrůstků. Vyrůstá v listoví více růžic s listy? Ponechte jen tu nejsilnější, ostatní odstraňte. Tento úkon budete dělat zhruba v červnu. Následně zeleninu opět přihrňte a pečujte o ni pravidelnou zálivkou.

Křen můžete pěstovat i více let. Vždy se nechává mateční kořen, a to po dobu až deseti let. V červenci se budou odkrývat kořeny a sklízet. Dále se ponechají jen dva výhonky. Ty zbavte dalších výrůstků a ponechte růst.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.