Jeden z největších dodavatelů plynu a elektřiny má velké problémy. Nebere nové klienty a potřebuje peníze

Mohlo by se zdát, že dodavatelé plynu a elektřiny budou ze současné situace vysokých cen na trhu profitovat. Ostatně, v případě elektřiny tu máme jednoznačný důkaz v podobě polostátního ČEZu, který počítá rekordní zisky.

Složitá situace

V jeho případě je to ale spíše výjimka. Jde totiž především o výrobce elektřiny, z toho mu plynou hlavní příjmy. Většina dodavatelů, a to ani těch velkých, však takovou výhodu nemá. A velmi nejistý trh s velkými pohyby především směrem nahoru jim dokáže přivodit značné problémy.

Příkladem může být společnost Pražská plynárenská, která působí především na území hlavního města, jakkoliv má klienty i v jiných částech republiky. Každopádně obsluhuje přibližně půl milionu odběrných míst, kterým prodává plyn i elektřinu.

Obecně je Pražská plynárenská brána jako jeden z největších dodavatelů, takže by jí neměly hrozit problémy těch menších, kteří nedávno ve velkém krachovali, protože nedokázali sehnat dostatek energií pro své zákazníky.

Foto: Shutterstock

Noví klienti mají smůlu

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však Pražská plynárenská dost možná ocitla v podobné situaci jako nechvalně proslulá Bohemia Energy. Byla vývojem na trhu zaskočena a neměla dopředu nakoupeno dostatek energií, aby pokryla potřeby svých zákazníky.

Výhodou Pražské plynárenské však je to, že kontrolní podíl v ní drží město, které je ochotno pomoci. Pokud by tak neučinilo, byl by osud firmy značně nejistý. Společnost tak obdržela finanční injekci v podobě několika miliard, přičemž Praha se zaručila i za její úvěr.

Pražská plynárenská však přestala nabírat nové klienty. Takový krok by se dal ještě pochopit u některého z menších dodavatelů, ale těžko u takto významného, obzvlášť když jde o dodavatele poslední instance, který musí poskytnout záchranné laso ve chvíli, kdy váš stávající dodavatel například zkrachuje.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.