Jde do tuhého. Kdo si přitopí, dostane pokutu. Může být likvidační

V České republice zavládla panika. Po už tak enormním nárůstu cen plynu a elektřiny se jejich ceny znovu utrhly a doslova proletěly stropem. Dnes už si nikdo netroufne odhadovat, kde se zastaví. Jisté je však to, že padají rekordy, jaké si ještě nedávno nikdo nedovedl představit.

Nejen kanceláře, ale i domácnosti

Navíc hrozí, že plynu bude nakonec ještě málo. Dnes už je tak prakticky jisté, že na podzim a v zimě bude v Česku platit nějaká forma omezeného vytápění. Nemusí jít přitom o tuto topnou sezónu. Podle některých expertů nás čekají tři složité roky, než se podaří plně nahradit dosavadní zdroje plynu a ceny se poněkud umoudří.

Původně se mělo za to, že se omezí vytápění pouze ve veřejných budovách, a to přibližně na 19 stupňů, což by nikoho zase tolik netrápilo, jakkoliv třeba pracovat v takto málo vytápěných kancelářích nemusí být pro všechny příjemné.

Netrvalo ale dlouho a už se mluví o tom, že omezovat se budou muset i samotné domácnosti. Podle některých návrhů by například v obývacím pokoji mělo být jen 18 stupňů, což je podstatně méně, než na kolik jsou české domácnosti zvyklé vytápět. Ty v tomto ohledu totiž patří k “premiantům” a výjimkou není vytápění ani na 24 stupňů.

Foto: Shutterstock

Kontroly budou probíhat

To se však zdá být minulostí. Pakliže bude zaveden stav energetické nouze, případně příprava na něj, bude nutné vytápění omezit. A je jen logické, že to bude třeba vymáhat, protože pouhé doporučení by zřejmě takový efekt nepřineslo. Už teď se sice apelováním na domácnosti podařilo dosáhnout určitých úspor, avšak na 18 nebo 19 stupňů si zřejmě nikdo dobrovolně topit nebude.

Proto se počítá i s tím, že budou probíhat kontroly. Ty přitom mohou udělit sankci ve výši až 200 tisíc korun. To by mohlo být pro řadu domácností likvidační, a to i kdyby byla pokuta třeba jen desetitisícová. Už tak se totiž musí vyrovnat s vysokými cenami energií.

Analytik Jiří Gavor pro server Lidovky.cz uvedl, že v takovém případě bohužel může dojít k masivnímu sousedskému udávání.

O kontrolách a pokutách se zatím příliš nemluví. Ostatně, dopředu je zbytečné strašit veřejnost. Někteří představitelé státu jejich význam dokonce bagatelizují. Avšak jakmile přijde krize, je potřeba s nimi počítat.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.