Jak si vydělat 50 tisíc měsíčně a být alespoň jako průměrný Čech. Zvládne to každý

V poslední době vzbudila velké diskuze zpráva společnosti Profesia o tom, že průměrný Čech si dnes vydělá téměř 50 tisíc korun. Na to konto se však vznesly námitky běžných lidí, kteří prý takové peníze nemají a ani nemají příliš možnost do takového platu dorůst.

Zní to hezky, ale je to opravdu tolik?

Pro někoho se to skutečně může zdát být téměř nemožné, avšak je třeba celou záležitost zasadit do kontextu. Předně tu máme bezprecedentní míru zdražování a navýšení mzdy tak už není o tom, že bychom si to snad přáli, ale stává se jednoznačně nutností.

Zároveň je třeba si říct, že 50 tisíc hrubého zní hezky, ale reálně je to necelých 40 tisíc čistého. To jsou přitom peníze, ze kterých musíte poplatit náklady na nájem nebo hypotéku, energie, potraviny, ošacení a spoustu dalších věcí.

Vše je dnes přitom výrazně dražší než dříve. Stále vám to tedy připadá jako hodně peněz? Možná i to je součástí problému. Pokud celý život vyděláváte kolem dvaceti tisíc korun, může vám to připadat jako nedosažitelné. V takovém případě je ale třeba změnit myšlení a pohled na věc.

Sami si zhodnoťte, co pro svého zaměstnavatele vykonáváte, kolik času mu odevzdáváte a jak moc se snažíte. To je první krok, kdy dost možná zjistíte, že vaše práce by si zasloužila vyšší ohodnocení. Zvedne vám to sebevědomí k vyjednávání.

Především se nebojte říct si o navýšení platu, a to klidně výraznější. Argumenty v podobě svého nasazení a všeobecného zdražování máte jednoznačně na své straně. Vězte, že určitě nejste sami. A uvědomte si také, že kvalitní pracovníci na trhu už prakticky nejsou. Máte tedy vysokou cenu.

Foto: Shutterstock

Nebojte se pohrozit odchodem

V některých případech může jít vyjednávání o platu po dobrém. Jinde vás však odmítnou, s tím je třeba počítat. Proto se nesmíte bát pohrozit tím, že odejdete. Ideálně mějte v záloze skutečně nějakou konkurenční nabídku.

To je ostatně dalším krokem. Proč vlastně nezjistit svou aktuální hodnotu na trhu práce, když jste třeba už deset let v jedné firmě, kde vás berou jako samozřejmost? Vyššího platu obvykle dosáhnete právě tím, že změníte společnost, případně pozici v rámci jedné společnosti. Tam se otevírá značný prostor.

Ani tím však možnosti nekončí. Možná vám ve firmě řeknou, že vám nemohou jednorázově přidat třeba 15 tisíc korun. Můžete se ale domluvit, že vám je přidají v průběhu dvou nebo tří let. I to může být schůdné.

Nakonec si uvědomte, že neprodáváte nic jiného než svoji práci. A zaměstnavatel je spíše jakýmsi prostředníkem mezi vámi a klientem. Je to velmi zjednodušené, ale proč nezauvažovat nad tím, že se postavíte na vlastní nohy? Jste manuálně zruční? Je tu šance, že se skvěle uživíte na volné noze, třeba i jen jako hodinový manžel. Pracujete v účtárně? A víte, jaká je poptávka malých firem a živnostníků po účetních?

Všechno je to zkrátka o tom, abyste si věřili a nebáli se. Není důvod odvádět práci za málo peněz.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.