Jak je možné, že se Lenin dosud nerozpadl? Původní tělo už tvoří jen kosti

O existenci Leninova mauzolea na Rudém náměstí v Rusku, kde je od úmrtí Lenina jeho tělo uchováváno a vystaveno ve skleněné vitríně, určitě víte. Do mauzolea je možné se vypravit, ale je přísně zakázáno pořizovat jakékoliv fotografie. Jak je možné, že Leninovo tělo je stále v dokonalém stavu i po téměř 100 letech od jeho úmrtí? Lenin prostě stále vypadá jako živý.

Poslední rozloučení příznivců a obdivovatelů

Po úmrtí Lenina v roce 1924, si jej spoustu jeho příznivců a obdivovatelů přálo vidět a naposledy se s ním rozloučit. Proto bylo jeho tělo po pitvě narychlo nabalzamováno, aby v tomto stavu vydrželo několik dní do doby, než se uskuteční pohřeb.

Dlouhodobé vystavení v prosklené vitríně

Jenomže zájem o to, vidět tělo slavného revolucionáře, nijak neustával. A proto se Stalin rozhodl, že Leninovo tělo bude vystaveno dlouhodobě. Aby vydrželo v perfektním stavu napořád, podstoupilo tělo několik procedur, které zahrnovaly koupel v glycerolu, formaldehydu, octanu draselném, alkoholu, peroxidu vodíku, roztoku kyseliny octové a sodné soli. I přes všechny tyto zákroky ale postupně odumírá a musí být neustále upravováno.

Leninovo mauzoleum. / Foto: Shutterstock

Jedná se stále ještě o původní tělesnou schránku?

Údržba Leninovy tělesné schránky zahrnuje práci s parafínem, glycerinem, karotenem a dalšími látkami. Po necelých 100 letech se tedy dá prohlásit, že z Lenina se postupně stává vosková figurína. Což má za následek to, že na první pohled jeho tělo neustále mládne.

Zda bude Lenin někdy opravdu uložen k posledním odpočinku někam, kde bude mít klid, není známé. Jeho tělo se totiž dá tímto způsobem udržovat po dobu dalších desítek let. Čím více úprav ale tělo podstoupí, tím méně z jeho původní podoby zůstane, a vlivem úprav bude dále na pohled mládnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.